Προοδευτική-Εθνικός Πειραιά 2-0: Στα βυσσινί το ντέρμπι!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Προοδευτική, η οποία επικράτησε του Εθνικού με  2-0 στον Κορυδαλλό στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση χάνοντας την πρώτη καλή τους στιγμή στο 4ο λεπτό με το φάουλ του Σαπαλίδη το οποίο κατέληξε λίγο άουτ.

Ο Εθνικός απάντησε με τη σειρά του στην ευκαιρία του Σαπαλίδη ένα λεπτό αργότερα με την άστοχη προβολή του Καναβέτα μετά από σέντρα από τον Νταούλια.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να δημιουργούν ευκαιρίες κυρίως με τον Σαπαλίδη, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων Γαβαλάς κρατούσε το μηδέν.

Ό,τι δεν κατάφερε να πετύχει ο επιθετικός της Προοδευτικής ,το κατάφερε ο Θεοδωρίδης στο 31ο λεπτό. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο με τη μπάλα να ξεγελά τον Γαβαλά και να καταλήγει στα δίχτυα του, γράφοντας έτσι το 1-0.

Στην επανάληψη ο Εθνικός έγινε πιο δραστήριος, προσπαθώντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Καλύτερη του στιγμή ήταν στο 69′ με πρωταγωνιστή τον Νταούλια. Ο ποδοσφαιριστής των Κυανόλευκων έκανε ωραία ενέργεια, περνώντας δύο παίκτες, έκανε το σουτ, αλλά ο Τσουκαλάς μπλόκαρε.

Δύο λεπτά αργότερα η Προοδευτική έκανε το 2-0, ”κλειδώνοντας” με αυτόν τον τρόπο το τρίποντο. Σύγχυση στην άμυνα του Εθνικού μετά από οργανωμένη επίθεση της Προοδευτικής, με τον Σαπαλίδη να την εκμεταλλεύεται πλήρως και από κοντά έκανε το 2-0, σκορ που έμεινε μέχρι τέλους.

Προοδευτική (Αντώνης Καλαμάκης): Τσουκαλάς, Βαλιούτης, Μανώλιας(67′ λ.τρ. Στεφανής), Ρούμπο, Μαούνης, Παλάτσιος, Τζανιδάκης(77′ Αποστόλου), Νέρες, Σαπαλίδης, Θεοδωρίδης, Μακρυγιαννάκης(87′ Γκόγκα).

Εθνικός Πειραιά (Μουράτ Σεροπιάν): Γαβαλάς, Νταούλιας, Αρκούδας(73′ Μπασινάς), Λώλος(79′ Λεπενιώτης), Πεχλιβανίδης, Ξενοπανάγος, Παπαγεωργίου, Αγγελόπουλος(46′ Σουμελίδης), Ματσαδές, Παυλής(73′ Βαγγέλης), Καναβέτας(63′ Ασπρογιάννης).