Προκρίθηκε και έκλεισε ραντεβού με Κύργιο ο Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 2-1 σετ του αξιόμαχου Μπέντζαμιν Μπόνζι και πήρε το εισιτήριο στους “16” του ATP Χάλε, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ελληνοαυστραλό τενίστα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Μπέντζαμιν Μπόνζι και καλείται να αντιμετωπίσει τον Νικ Κύργιο στην επόμενη φάση του τουρνουά, διεκδικώντας την πρόκριση στα προημιτελικά.

Το πρώτο σετ άρχισε με ιδανικό τρόπο για τον Έλληνα πρωταθλητή, καθώς πήρε το πρώτο γκέιμ, δίχως να χάσει πόντο. Ο 26χρονος Γάλλος ισοφάρισε στο σερβίς του και εν συνεχεία αμφότεροι οι αθλητές κρατούσαν τα σερβίς τους, πηγαίνοντας χέρι-χέρι στην αναμέτρηση. Το πρώτο σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 7-1 και έκανε το 0-1 με 6-7 σκορ συνολικά.

Στο δεύτερο σετ, ο Μπόνζι κατάφερε να κάνει το μπρέικ νωρίς (2-0) και στο σερβίς του πήρε σημαντικό προβάδισμα με 3-0 κόντρα στον Έλληνα πρωταθλητή. Στο επόμενο γκέιμ, ο Γάλλος τενίστας έκανε και δεύτερο μπρέικ και έθεσε τις βάσεις για την ισοφάριση στα σετ. Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κάνει με τη σειρά του μπρέικ, μείωσε σε 4-1 και “έσβησε” το ένα μπρέικ του Μπόνζι. Ωστόσο, ο 26χρονος Γάλλος έκανε και τρίτο μπρέικ στο σετ και έφτασε στην κατάκτηση με 6-1.

Με την έναρξη του τρίτου σετ, οι δύο αθλητές μοιράστηκαν τα πρώτα γκέιμ και εν συνεχεία ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ (1-3), προτού κρατήσει το σερβίς του και βρεθεί δύο γκέιμ μακριά από το σετ και τη νίκη. Ο Μπόνζι έδωσε σημάδια… ζωής στην αναμέτρηση, μειώνοντας στο σερβίς του (2-4), αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής “καθάρισε” με συνοπτικές διαδικασίες το έβδομο γκέιμ (2-5). Με τον ίδιο τρόπο, ο Γάλλος έκανε το 3-5, αλλά στο σερβίς του ο Τσιτσιπάς κατάφερε να “κλειδώσει” τη νίκη, κάνοντας το 3-6.

Τα σετ: 6-7, 6-1, 3-6