”Προελαύνουν” οι Άγιοι Ανάργυροι, 3-0 την Ανθούπολη

Το 3 στα 3 έκαναν το μεσημέρι του Σαββάτου οι Άγιοι Ανάργυροι οι οποίοι επικράτησαν της Ανθούπολης με 3-0. Η ομάδα του Δημήτρη Καλύκα σημείωσε όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές φάσεις, αλλά η άμυνα της Ανθούπολης έδιωξε τη μπάλα από τη γραμμή δύο φορές (Ρεζτσόβ και Ηλιόπουλος), δίχως να επιτρέψουν το 1-0.

Στο 41ο λεπτό του αγώνα, η Ανθούπολη έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω δεύτερης κίτρινης του Ρεζτσοβ για σκληρό μαρκάρισμα. Άξιο αναφοράς είναι πως ένα λεπτό πριν έγινε σκληρό φάουλ στον Πιπίνη, σε μία φάση όπου άναψαν τα αίματα, με αποτέλεσμα αρκετοί ποδοσφαιριστές να δεχθούν κίτρινη κάρτα (ένας από αυτούς ήταν ο Ρεζτσόβ).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, και με το αριθμητικό πλεονέκτημα υπέρ της ”Ένωσης”, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Νιφαδόπουλο, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία, καθώς προηγήθηκε το σουτ του Οικονόμου που κατέληξε στο δοκάρι.

Οι Άγιοι Ανάργυροι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, όπως στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά δεν σταμάτησαν στο 1-0, πετυχαίνοντας αλλά δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πρώτα στο 84ο λεπτό ο Νικολάου με σουτ έκανε το 2-0 μετά από ωραία ενέργεια του Θεοδωράκη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βασιλειάδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Πλέον οι μόνες ομάδες που έχουν το απόλυτο στον όμιλο είναι οι Άγιοι Ανάργυροι και η Δόξα Βύρωνος.

Άγιοι Ανάργυροι (Δημήτρης Καλύκας): Χανιώτης, Κατσίβελας (85′ Βασιλειάδης), Μαντίκος (46′ Νιφαδόπουλος), Κατσάρας (61′ Σταύρου), Πιπίνης, Γενίδονιαν, Οικονόμου (61′ Κρητικός), Θεοδωράκης, Καραχάλιος (78′ Λάλα), Κλωνάρης, Νικολάου.
Ανθούπολη (Βαγγέλης Κουτσογιάννης): Ασιμάι, Κακιώρης, Καλέμης (61′ Φάνος), Πάσσαρης, Μανουσέλης, Ηλιόπουλος, Ρεζτσόβ, Αντωνόπουλος, Τουφεξίδης, Καλογέρης, Κωνσταντινίδης.