Πρίγκιπας είναι μόνο ο Ολυμπιακός κέρδισε το Μονακό 83-87

Ολυμπιακός σάρωσε μέσα στο Μονακό η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ζωγράφισε μέσα στο παρκέ του Μονακό και ο θρύλος είναι έτοιμος για το Final Four

Ολυμπιακός ξεκινώντας το ματς έδειξες στην  Μονακό ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει κάτι μέχρι και την Τρίτη περίοδο

Είχε τον πλήρη έλεγχο και πήρε  μεγάλη διάφορα

Όλα πήγαν να χαλάσουν στην τέταρτη περίοδο που το Μονακό ροκάνισε την διάφορα αλλά η ομάδα του μπαρτζώκα με πλήρης ψυχραιμία κατάφερε και πήρε τη νίκη και το πλεονέκτημα έδρας είναι μία ανάσα στο Final Four στο Βελιγράδι

Σάσα Βεζένκοβ και Κώστας Σλούκας έκαναν μεγάλο παιχνίδι, ήταν αυτοί που έπρεπε να είναι σε έναν αγώνα αυτής της κρισιμότητας, όμως ο πραγματικά σπουδαίος ήταν ο Κώστας Παπανικολάου που έπαιξε με αστείρευτη ενέργεια, με ασύλληπτο πείσμα στο τρίτο δεκάλεπτο και ήταν παντού όταν ο Ολυμπιακός έτρεξε το καλό του σερί για να βάλει τα θεμέλια της νίκης.

Με την κλασική του πεντάδα (Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ), ο Ολυμπιακός έκανε νωρίς το πρώτο του φάουλ στον Τζέιμς. Στην πρώτη φάση του αγώνα, δίνοντάς του τρεις βολές και ισάριθμους πόντους.

Και οι δύο ομάδες έβγαζαν αρκετή νευρικότητα στα πρώτα λεπτά του ματς, όντας αρκετά άστοχες με το 9-11 στα μέσα της περιόδου να είναι χαρακτηριστικό της κατάστασης.

Κάπου έκει εμφανίστηκε ο Λούντζης, ως άσος από το μανίκι του Μπαρτζώκα και με πέντε συνεχόμενους του πόντους κατάφερε να ξεκολήσει τον Ολυμπιακό για το 9-15.

O Φαλ δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι, όμως κάτι έλειπε από τους ερυθρόλευκους. Ίσως η αποφασιστικότητα, η οποία έδωσε δεύτερες ευκαιρίες στους γηπεδούχους για να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να περάσουν μπροστά με τέσσερις χάρη στις βολές του Τζέιμς από το φάουλ του ΜακΚίσικ, με το 23-19 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Μονακό συνέχισε την πιέση της στους Ουόκαπ – Ντόρσει, όμως ο Ζαν Σαρλ με κάρφωμα και ο Βεζένκοβ με τρίποντο για το 28-27 σίγησαν το Γκαστόν Μεντεσάν.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι να είναι σοβαροί, έστω κι αν μπορούσαν να αποφύγουν ένα-δύο λάθη όπως μία παράβαση οκτώ δευτερολέπτων και ένα επιθετικό του Βεζένκοβ στο 17′. Πέντε σερί από τον Σλούκα, από mid-range και ανοιχτό τρίποντο, έγραψαν το 41-45 του ημιχρόνου, καθώς ο Ολυμπιακός χρησιμοποίησε σωστά τα φάουλ στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας προβάδισμα οκτώ πόντων. Ωστόσο αυτό γρήγορα χάθηκε με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 8-0 για την ισοπαλία.

Ο Ολυμπιακός αύξησε την ένταση του και την αφοσίωση του στην άμυνα, και σε συνδυασμό με το ότι η Μονακό συμπλήρωσε γρήγορα τα ομαδικά φάουλ έφερε τον Ολυμπιακό στο +9 (52-61).

Ένα αντιαθλητικό χτύπημα του Μπέικον στον Παπανικολάου «έφτιαξε» το 56-71 στο 29′, με την Μονακό να ψάχνει πλέον μια μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ένα αντιαθλητικό του Σλούκα στα 6:43 έδωσε στους Μονεγάσκους ακόμη περισσότερη αυτοπεποίθηση, με τον Τόμας να βάζει τεράστιο τρίποντο για το 69-73, με τον Μπαρτζώκα να δέχεται αμέσως μετά τεχνική ποινή και τον Ολυμπιακό να χάνει την συνοχή του μέσα σε λίγες μόνο φάσεις.

Δύο βολές του Σλούκα και ένα δύσκολο μακρινό δίποντο για το 66-77 στο 36′ έδωσαν τεράστια… ανάσα στον Ολυμπιακό, με τον Μπείκον να παίρνει την «σκυτάλη» και με πέντε δικούς του πόντους να διαμορφώνει το 74-77, προτού ο Λι με τρίποντο φέρει το ματς στα ίσα 77-77.

Ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σε έκεινο το σημείο έδειξαν ψυχραιμία, και με τους Οουόκαπ και τον Βεζένκοβ να βάζουν 4/4 για το 80-83, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει σε μια τεράστια νίκη με το τελικό 83-87 να φέρνει τους ερυθρόλευκους μια ανάσα από το να επιβιβάστουν στο αεροπλάνο που θα τους οδηγήσει στο Final Four του Βελιγραδίου (19-21/5).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87