Πράσινος: ”Παιχνίδι που δεν μας πήγε καλά, καταφέραμε και δεν χάσαμε”

Τον βαθμό της ισοπαλίας έσωσε έστω και το τέλος ο ΑΟ Κορυδαλλού, όπου έμεινε στο 2-2 με τον μαχητικό Παντζιτζιφιακό, στην παραλία της Καλλιθέας, για την 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. ”πέφτοντας” και απο την κορυφή.

Τα καναρίνια, συγκατοικούν πλέον με τον Περαμαικό στην κορυφή της κατάταξης, με Φιλάθλους, Παντζιτζιφιακό και Θησέα να παραμονεύουν, ενόψει της συνέχειας.

Η ομάδα του Μανώλη Πράσινου, δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ελευθεράκη στο 24′ ύστερα απο έμμεση εκτέλεση φάουλ (”φωνάζουν” οι φιλοξενούμενοι), να ανοίγει το σκορ.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον ΑΟΚ, έμεινε και με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Χαραλάμπους για εξύβριση, σύμφωνα με τον διαιτητή Φυλακούρη.

Στο 52′ ο Κωστής έκανε το 2-0, απειλώντας την ομάδα του Κορυδαλλού με την ήττα.

Η χρυσή αλλαγή του κ.Πράσινου, Παγιαζίτης μπήκε αλλαγή και μείωσε γρήγορα σε 2-1 στο 59′.

Ροντέο έγινε το παιχνίδι στο 68′ με τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν πέναλτι, και έτσι ακολούθησε μια μικρή συμπλοκή μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων, με τον Ανδρώνη να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα για την ομάδα της Καρπάθου, λόγω χτυπήματος σε αντίπαλο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Διονυσόπουλος για το τελικό 2-2.

Αναλυτικά τα όσα μας είπε ο κ.Πράσινος:

”Παιχνίδι που μέτρησε η εμπειρία και το πάθος των παικτών μας.

Είμαι ικανοποιημένος και εντυπωσιασμένος με την απόδοση όλων των παιδιών γιατί σήμερα σε ένα παιχνίδι που τίποτα δεν μας πήγε καλά από την αρχή καταφέραμε να φέρουμε αυτή την ισοπαλία που στις λεπτομέρειες δεν έγινε και νίκη στα τελευταία λεπτά.

Ξεκινώντας από το πρώτο γκολ που ήρθε από έμμεσο φάουλ μέσα στην περιοχή μας ( αυστηρή απόφαση του κανονισμού για τα 9 δευτερόλεπτα που κρατάει την μπάλα ο τερματοφύλακας μας) στο 15 λεπτό και μετά την ανόητη και δίκαιη αποβολή του Χαραλάμπους που μας άφησε με 10 παίκτες από το 35 περίπου όλα όσα είχαμε σχεδιάσει πριν από το παιχνίδι άλλαξαν.

Δεν γνωρίζω πολλές ομάδες που θα είχαν τα ψυχικά αποθέματα να συνεχίσουν να αγωνίζονται όταν με αυτό το αριθμητικό μειονέκτημα δεχτήκαμε και 2ο γκολ στο 57′.

Ρισκάραμε και αλλάξαμε τον σχηματισμό μας και με σωστή τακτική πετύχαμε να αντιδράσουμε γρήγορα με το γκολ του Παγιαζήτη και να ισοφαρίσουμε με τον κορυφαίο του γηπέδου Διονυσόπουλο.

Ήταν ένας δύσκολος, δυνατός και καθαρός αγώνας με δύο ομάδες που ήθελαν την νίκη και αυτό έδωσε από μόνο του πολλές φάσεις και στις δύο περιοχές.

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Παντζιτζιφιακού για το ευ αγωνίζεσθαι και την καλή παρουσία τους, στον διαιτητή που εκτός την φάση του πρώτου γκολ που έχουμε παράπονα ήταν εξαιρετικός και φυσικά σε όλους τους παίκτες μου που αγωνίστηκαν και έβγαλαν πάθος και αυταπάρνηση καταφέρνοντας να γυρίσουμε ένα “χαμένο” παιχνίδι”.