Πράσινος: ”Ο σεβασμός κερδίζεται και δεν επιβάλλεται”

Μεγάλο ντέρμπι διεξήθχη εχθές στο γήπεδο της Προοδευτικής, ανάμεσα στους Φιλάθλους και τον ΑΟ Κορυδαλλού, για την 13η αγωνιστική για τον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας.

Για την ιστορία οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-0, μειώνοντας στο -2 απο την κορυφή όπου βρίσκεται η ομάδα του Μ.Πράσινου και η Ενωση Ρέντη.

Κεντρικό πρόσωπο του αγώνα όμως μόνο οι ποδοσφαιριστές δεν ήταν, με τον κ.Κουζούμη να είναι αυτός που στιγμάτισε την αναμέτρηση σύμφωνα με τους φιλοξενούμενους, όπου την ολοκλήρωσαν με εννέα παίκτες, με τους Μάρθα και Χαραλάμπους να παίρνουν την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Το σκορ άνοιξε στο 72′ για λογαριασμό των Φιλάθλων ο Σίντρε, με τον Κωνσταντινίδη στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Την κόκκινη κάρτα αντίκρισε και ο Μιχαλακάκος στο 95΄ για την ομάδα του Πειραιά.

Διαβάστε αναλυτικά τα όσα μας δήλωσε ο κ.Πράσινος:

”Ο σεβασμός κερδίζεται και δεν επιβάλλεται.

Ο AOΚ είναι μια ομάδα που κάθε Κυριακή σε όλα τα παιχνίδια του ,σέβεται όλους τους εμπλεκόμενους (παίκτες,προπονητές,παράγοντες,διαιτητές,φιλάθλους).

Σήμερα μπήκαμε στο γήπεδο να παίξουμε ένα δύσκολο παιχνίδι με έναν πολύ καλό αντίπαλο.

Δυστυχώς δεν μπορώ να αναφερθώ στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι γιατί απλά πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο διαιτητής και όχι οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Εριστικός απέναντι στους παίκτες μας και μοιράζοντας κίτρινες κάρτες από το πρώτο 5λεπτο, αφήνοντας το δυνατό παιχνίδι των αντιπάλων και δίνοντας μας το πρώτο φάουλ στο 15′ του αγώνα.

Απέβαλε τον παίκτη μας με δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση για διαμαρτυρία στο 29′.

Απέβαλε σωστά παίκτη μας για εξύβριση σε αντίπαλο που όμως χτυπήθηκε με τον αγκώνα στο πρόσωπο του και ο διαιτητής λέει πως δεν το είδε.

Η ομάδα παραμένει πρώτη στο πρωτάθλημα και μάλλον εμείς είμαστε τρελοί που στις δύο τελευταίες αγωνιστικές έχουμε δεχτεί τρεις κόκκινες κάρτες όταν μέχρι την 11η αγωνιστική είχαμε μόνο 6 κίτρινες κάρτες.

Μπαίνοντας στον δεύτερο γύρο από την επόμενη εβδομάδα συνεχίζουμε με την ίδια φιλοσοφία και προσπάθεια να καταφέρουμε το στόχο μας που δεν είναι άλλος από την άνοδο στην Ά κατηγορία”.