Πράσινος: ”Μίλησε η ψυχή και η συγκέντρωση των παιδιών”

Νίκη που τον καθιστά ένα απο τα μεγάλα φαβορί για την απευθείας άνοδο στην Α’ κατηγορία πέτυχε εχθές ο ΑΟ Κορυδαλλού, ο οποίος στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, νίκησε μετά απο ενα παιχνίδι θρίλερ τον Πανφαληρικό με σκορ 2-1.

Τα καναρίνια βρίσκονται στην κορυφή (με ενα παιχνίδι περισσότερο απο τον Περαμαικό), αλλά το πιο σημαντικό είναι οτι η νίκη με τον τρόπο που ήρθε τους δίνει μεγάλη ψυχολογία, ενόψει της τελικής ευθείας.

Οι γηπεδούχοι, πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Δερμετζόγλου στο 44′, αλλά τίποτα δεν προμήνυε στα τελευταία λεπτά πως θα κυλίσει η αναμέτρηση.

Στο 89΄ οι Φαληριώτες, ”πάγωσαν” το γήπεδο με δράστη τον Στυλιανίδη φέρνοντας το ματς στα ίσια, αλλά η ομάδα του Μ.Πράσινου δεν πτοήθηκε και έτσι πήρε την μεγάλη βαθμολογικής σημασίας νίκη με ήρωα τον Ούγκρη στο 92′, μετά από φάση διαρκείας και απόκρουση πάνω στην γραμμή στο πλασέ του Αγγειαδη.

Αναλυτικά τα όσα μας είπε ο έμπειρος τεχνικός του ΑΟK:

”Γι’αυτό είναι πρώτος ο ΑΟ Κορυδαλλός !!!

Σήμερα πήραμε μια τεράστια νίκη αντιμετωπίζοντας μια πολύ καλή ομάδα.

Σε όλη την διάρκεια του αγώνα είχαμε τον έλεγχο και πολύ καλή κυκλοφορία χωρίς όμως να απειλήσουμε ιδιαίτερα μέσα στην περιοχή σε αντίθεση με τον Πανφαληρικό που με μεγάλες μπαλιές πίσω από την άμυνα μας αιφνιδίασε δύο φορές με γρήγορες αντεπιθέσεις.

Καταφέραμε και προηγηθήκαμε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και αυτό μας έδωσε περισσότερη αυτοπεποίθηση.

Στο 2ο ημίχρονο είχαμε τον ίδιο ρυθμό και έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι που για ακόμα ένα παιχνίδι αναγκαστήκαμε σε αλλαγή των σχεδίων μας λόγω τραυματισμού του Δήμου.

Παρόλα αυτά δημιουργήσαμε αρκετές φάσεις και μπορούσαμε να πετύχουμε ένα ακόμη γκολ σε δύο φάσεις με τον Αγγειάδη και τον Σαραντέα.

Η δεύτερη αναγκαστική αλλαγή του Διονυσόπουλου μας αποδιοργάνωσε και ο αντίπαλος βρήκε την ευκαιρία να μας ισοφαρίσει σε μια αντεπίθεση πάλι με μεγάλη μπαλιά από πίσω.

Εκεί μίλησε η ψυχή και η συγκέντρωση των παιδιών αφού έμεναν ελάχιστα λεπτά για το τέλος του αγώνα και πήραμε την νίκη στο 92′ .

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το πάθος και το ανοιχτό παιχνίδι που έδωσε πολλές διακυμάνσεις και το χάρηκαν όσοι ήρθαν να μας δουν.

Εξαιρετικός ο κύριος Γιανναράκης και οι βοηθοί του”.