Πράσινος: ”Μεγάλη νίκη που δείχνει το μέγεθος μας”

Nίκη που τον φέρνει όλο και πιο κοντά στην άνοδο στην Α’ κατηγορία, πανηγύρισε ο ΑΟ Κορυδαλλού, στο γήπεδο του Ρέντη, επι της τοπικής Ενωσης, με σκορ 2-0, για την 20η αγωνιστική του 1ου ομίλου.

Τα καναρίνια, έφτασαν στους 48 βαθμούς, με ενα ματς περισσότερο απο τους άμεσα εμπλεκόμενους, και ελπίζουν σε πιθανή ισοπαλία στο ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στους Φιλάθλους και τον Παντζιτζιφιακό, όπου θα τους χρίσει φαβορί.

Το 1ο ημίχρονο όμως, ανήκει αποκλειστικά στους γηπεδούχους, με τον ΑΟΚ να θεωρείται τυχερός που δεν δεχτήκε τουλάχιστον ένα γκολ σε τρεις κλασικές ευκαιρίες.

Καθοριστικό ρόλο στην διατήρηση του σκορ έπαιξε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Σκυλάς που σήμερα έδειχνε ανίκητος κάτω από τα δοκάρια του.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν τελείως διαφορετικό αφού η ομάδα του Μ.Πράσινου μπήκε δυνατά και πιεστικά σε όλες τις φάσεις και με τον Σαραντέα που ήρθε από τον πάγκο να δίνει εξαιρετικές λύσεις και διαδρόμους στους Δήμο και Αγγειαδη καταφέρε και κερδίσε αρκετές μπάλες βάζοντας την Ένωση Ρέντη μέσα στην περιοχή της.

Σε μια από αυτές και με άψογη εκτέλεση κόρνερ του Χατζηελευθερίου ο Αθανασίου έκανε το 0-1 και έδωσε το σύνθημα της νίκης.

Το τελικό 0-2 με σέντρα σουτ του Ζαχαρίου ήρθε να σφραγίσει το τελικό σκορ.

Ο τεχνικός του ΑΟΚ, Μανώλης Πράσινος, δήλωσε μετά το παιχνίδι:

”Μεγάλη νίκη που δείχνει το μέγεθος της ομάδας μας.

Το σημερινό παιχνίδι ήταν από τα πιο δύσκολα μέχρι τώρα και η απόδοση των δύο ομάδων επιβεβαίωσε την άποψη μου πως είναι αγωνιστικά και τακτικά οι καλύτερες ομάδες του ομίλου μας.

Ξεκινήσαμε την προετοιμασία μας αυτή την εβδομάδα με πολλά ερωτηματικά λόγω των τραυματισμών και κατεβήκαμε να παίξουμε έναν αγώνα με πολλές αλλαγές σε πρόσωπα αλλά και σε τακτική συμπεριφορά.

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της αποστολής και όχι μόνο σε αυτούς που έπαιξαν γιατί για άλλη μια φορά απέδειξαν σε όλους πόσο θέλουν αυτή την άνοδο.

Εξαιρετικός ο κύριος Δαμιανάκης και οι βοηθοί του.

Είναι ένα αποτέλεσμα που δίκαια πήραμε με την προσπάθεια και την συγκέντρωση μας.

Καλή συνέχεια στην Ένωση Ρέντη και θα πω για άλλη μια φορά πως γίνεται σοβαρή δουλειά σε αυτή την ομάδα και συγχαρητήρια στους προπονητές και τους παράγοντες”.