Playoffs: Στους «4» με σπασμένα τα φρένα το Ν.Ικόνιο.

Από τις αρχές της σεζόν και από το τουρνουά του League Cup, το Νέο Ικόνιο έδειξε οτι φέτος δε θα περάσει απαρατήρητο με τις εμφανίσεις του και όποιος το πίστεψε δικαιώθηκε.

Έχοντας πάρει φόρα, το πειραιώτικο συγκρότημα πέρασε και το εμπόδιο του ενισχυμένου φέτος Ηνίοχου, και με μια εκπληκτική νίκη με σκορ 5-1 παίρνοντας το εισητήριο για την ημιτελική φάση των playoffs της Futsal Superleague, για πρώτη φορά στην ιστορία του.

[sc name=”hpeiros” ]

Mετά από ενα σχεδόν πρώτο δεκάλεπτο αναγνωριστικού παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν πρώτοι και να ανοίξουν το σκορ, με τον Γ. Χονδρουδάκη στο 9′.

Η αντίδραση του Ηνίοχου δεν άργησε να έρθει, που με πέναλτι του Α.Μάντη ισοφάρισε σε 1-1, για να δώσει και πάλι νέο ενδιαφέρον στο ματς, όμως το Νέο Ικόνιο κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με 2-1 και μάλιστα σε κρίσιμο χρονικά σημείο, με τον Γκεγκάι να νικάει τον Μπελτσίδη λίγο πριν ολοκληρωθεί το 1ο ημίχρονο.

Στο 2ο εικοσάλεπτο και με την πλάτη στον τοίχο, οι παίχτες του κ.Μοστριού προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και ξαναμπουν γρήγορα στο παιχνίδι, όμως ο Κοντογεώργης ήρθε να δυσκολέψει ακόμα περισσότερο τα πράγματα για αυτούς, κάνοντας το 3-1 στο 33′

Ο Ηνίοχος πλέον στα εναπομείναντα λεπτά είχε να ανέβει στην κυριολεξία ένα βουνό και οι «θαλασσί» τα παίξαν όλα για όλα ρίχοντας και 5ο παίχτη στην επίθεση, όμως το συγκρότημα του κ.Ζάχου, έχοντας τη ψυχολογία υπέρ του και κυρίως ψυχραιμία και καθαρό μυαλό, αποτελείωσε τους φιλοξενούμενους, σκοράροντας δύο ακόμα γκολ, με τον Κοντογεώργη ξανά να σημειώνει το 4-1 και τον Γ.Χονδρουδάκη να δίνει πανηγυρικό τόνο στη νίκη της ομάδας του λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης, στέλνοντας την μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος της ανυπεράσπιστης εστίας των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1!