Πήρε το ντέρμπι η Ρόμα! (vid)

Την πολύ καλή πορεία συνεχίζει στην Ιταλία η Ρόμα, η οποία νίκησε τη Νάπολι στο Ολίμπικο με 2-1, για την 11η στροφή της Serie A, ανεβαίνοντας στη τρίτη θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς.

Από την αρχή του παιχνδιού, η Ρόμα έκανε αισθητή τη παρουσία της (Κλάιφερτ 9′, Παστόρε 12′), όταν και τελικά έβαλε το γκολ, με σκόρερ τον Ζανιόλο στο 19ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Σπινατσόλα.

Μάλιστα, οι Ρωμαίοι θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, αλλά ο Μερέτ απέκρουσε το πέναλτι του Κολάροφ, το οποίο δόθηκε μέσω του VAR.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Νάπολι ήταν αυτή που δημιούργησε τις ευκαιρίες (Ινσίνιε 28, 35′), ενώ η πιο σημαντική φάση ήταν το διπλό δοκάρι που είχε με πρωταγωνιστές τους Μίλικ και Ζιελίνσκι (41′).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε η τιμωρία από τη Ρόμα.

Στο 54‘, ο Μάριο Ρουί έκανε χέρι, ο Ρόκι έδειξε την άσπρη βούλα για δεύτερη φορά και ο Βερετού δεν αστόχησε αυτή τη φορά, κάνοντας το 2-0 για τη Ρόμα.

Μάλιστα, οι Ρωμαίοι θα μπορούσαν να κάνουν και 3 τα τέρματά τους, αλλά η προσπάθεια του Κλάιφερτ στο 59‘ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μερέτ.

Παρόλο που οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, η Νάπολι κατάφερε να μειώσει με τον Μίλικ, ύστερα από γύρισμα του Λοσάνο στο 72ο λεπτό.

Η Νάπολι προσπάθησε και για ένα ακόμη τέρμα που θα της έδινε τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά δίχως επιτυχία, με τη Ρόμα να πάιρνει μία μεγάλη νίκη, αφήνοντας τη Νάπολι εκτός πεντάδας.

Να υπενθυμίσουμε πως η Ρόμα τελείωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Τσεντίν στις καθυστερήσεις του αγώνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.