Πήρε τη… ματσάρα η Προοδευτική και… ελπίζει.

Στα μοναδικά παιχνίδια του σημερινού (07/05) προγράμματος για την 24η αγωνιστική της Super League 2, το σύνολο του Παντέλη, επιβλήθηκε με 4-2 στην έδρα του Απόλλωνα, ενώ σημαντική εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε και η “Προο” επί της Παναχαϊκής με 1-0.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς στο “Γεώργιος Καμάρας”, η Ηλιούπολη πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 4-2 επί του Απόλλωνα, με την “ελαφρά ταξιαρχία” να χάνει σημαντικό… έδαφος.

Συγκεκριμένα, το σύνολο του Παντέλη με το “τρίποντο” αυτό ανέβηκε στους 37 βαθμούς και την έκτη θέση του νότιου ομίλου, ενώ ο Απόλλων έμεινε στους 45 βαθμούς και απέχει 4 βαθμούς από τη δεύτερη Athens Kallithea.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Απόλλων ξεκίνησε δυναμικά και μόλις στο 3′ ο Καρίμ με κεφαλιά ανάγκασε τον Πολίτη να αποκρούσει και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού να απομακρύνει τον κίνδυνο από την εστία του.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό με γκολ του Μουστακόπουλου από φάουλ και στο 15′, διπλασίασαν τα τέρματά τους με γκολ του Κουάδρα.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και στο 17′, μείωσαν σε 2-1 με γκολ του Βάρκα.

Η Ηλιούπολη μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 57ο λεπτό, κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βάρκας, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα και ισοφαρίζοντας το ματς.

Το σύνολο του Βοσνιάδη αναζητούσε λύσεις, όμως η Ηλιούπολη είχε τις… απαντήσεις.

Στο 66′, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε… θέση ισχύος με γκολ του Αντό και στο 84ο λεπτό, ο Κρέτσι έβαλε… το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4:2.

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Σόρτσαν, Κοροβέσης, Τσελεπίδης, Ντομίνγκες, Λούι, Μουστακόπουλος, Χαλίμι, Περέιρα, Κουάδρα, Καρίμ, Μωραΐτης.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Πολίτης, Βάρκας, Τσαφταρίδης (46′ Μπαξεβάνος), Ανδρέου, Βοσνακίδης, Γκοτσούλιας, Κρέτσι, Τριανταφυλλάκος (46′ Κωστόπουλος), Βασιλείου, Μπαστακός, Άντο.

Παράλληλα, η Προοδευτική πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 1:0 στην έδρα της Παναχαϊκής και πλέον ανέβηκε στους 22 βαθμούς και μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά της από το Αιγάλεω, ενώ οι Πατρινοί έμειναν στους 36 βαθμούς και την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι είχαν το “πάνω χέρι” και καλύτερη κυκλοφορία μπάλας στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 36′ ο Καρρίκι σούταρε πέφτοντας έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Κολοβούρη και άουτ.

Οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες με το απόλυτο “μηδέν” στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, η “Προο” κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Συγκεκριμένα, στο 66′, ο Νταβιώτης σκόραρε, χαρίζοντας σημαντικό “τρίποντο” στους φιλοξενούμενους στην προσπάθεια που κάνουν να παραμείνουν στην κατηγορία.

Παναχαϊκή (Βογιατζής): Κολοβούρης, Λιοφάγος, Λαρρέα, Μπουρλάκλης, Τσακμάκης, Κωνσταντακόπουλος (58′ Καρλίτος), Σίλβα, Χαντί (70′ Παπαχρονόπουλος), Μυτίδης, Στεργίδης (70′ Τοπάλ), Ν. Καρακλάιτς.

Προοδευτική (Χαραλαμπίδης): Αστράς, Αλεξίου, Πάβλας, Χατζηδίμπας, Πότσι, Καρρίκι, Πίσσας, Παυλίδης, Μάντιτς (60′ Καπνίδης), Νταβιώτης, Τσακίρης (60′ Νικολής).//Γ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής στη Super League 2: