Πήρε φόρα στα τελευταία 25 λεπτά ο ΠΑΟΚ

Στα τελευταία 25 λεπτά ο ΠΑΟΚ έβαλε μπροστά τη μηχανή του και «καθάρισε» το ματς με τον Απόλλων Σμύρνης κερδίζοντας με 4-1 στην Τούμπα για την 8η αγωνιστική της Super League. Ο Σβαμπ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 5’ όμως ο Απόλλωνας πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο (14’) έφερε το ματς στα ίσα με τον Παμλίδη. Ο Σφιντέρσκι στο 66’ και ο Μιχαηλίδης στο 72’ πέτυχαν τα άλλα δύο τέρματα του ΠΑΟΚ. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άκπομ κέρδισε πέναλτι από τον Μπαξεβανίδη (ανατροπή στη περιοχή) και ο Αουγκούστο στο 94’ έκανε το τελικό 4-1.

Πολύ γρήγορα ο ΠΑΟΚ μπήκε σε θέση οδηγού στο παιχνίδι καθώς στο 5 λεπτό άνοιξε το σκορ καθώς στο 3’ ο Μπίσεσβαρ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του στη περιοχή. Ο Σβαμπ δύο λεπτά αργότερα εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Ωστόσο η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε γρήγορα καθώς πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 15 λεπτά (14’) ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 1-1 με τον Παμλίδη να κερδίζει τον Πασχαλάκη στην έξοδο του και με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στο τέρμα.

Στο 18’ ο Κότσαρης έδιωξε με γροθιές το απευθείας φάουλ του Μπίσεσβαρ, ενώ στο 25’ ο κίπερ των φιλοξενούμενων είπε «όχι» σε σουτ του Αουγκούστο.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα στο 54’ με τον Ελ Καντουρί όμως το γκολ δεν μέτρησε ποτέ μετά από υπόδειξη του VAR καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ. Ωστόσο οι γηπεδούχοι που πίεζαν βρήκαν τον τρόπο να ξαναπάρουν το προβάδισμα στο σκορ στο 66’ με τον Σφιντέρσκι που με σουτ στη κίνηση έγραψε το 2-1. Έξι λεπτά αργότερα (72’) ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» τη νίκη με την κεφαλιά του Μιχαηλίδη για το 3-1, ενώ στις καθυστερ΄λησεις ο Αουγκούστο από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Διαιτητές: Κουτσιαύτης (Αρτας)

Κίτρινες: Ελ Καντουρί/Τσιλούλης, Φατιόν, Μπαξεβανίδης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (73’ Ροντρίγκο), Σβαμπ (73’ Κούρτιτς), Ελ Καντουρί (77’ Μουργκ), Α. Ζίβκοβτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (84’ Κωνσταντέλιας), Σφιντέρσκι (77’ Ακπομ).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Λισγάρας (λ. τρ. 61’ Ντεντάκης), Φατιόν, Κάστρο, Παμλίδης (76’ Λα Πάρα), Μαρτίνες (63’ Ματέι), Τσιλούλης (85’ Σαχλί), Ιωαννίδης (85’ Ντάουντα).