Πήραν το τρίποντο με τον Παλάσιο και τον Αϊτόρ.

Νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός με τον  Άρη 2-0 μεσα στην  Λεωφόρο για την 16η αγωνιστική της Super League.

Πήραν το τρίποντο με τα τέρματα του Παλάσιος στο 14ο λεπτό και του Αϊτόρ στο 83′.

Με πίεση  ξεκίνησαν ο ΠΑΟ στο ματς απεναντη στον  Άρη και να εκμεταλλευτούν πιθανά λάθη των αντιπάλων τους.

Το σχέδιο του Γιοβάνοβιτς πέτυχε καθώς ο Παναθηναϊκός κέρδιζε χώρο και στο 14’ η υπεροχή του καρποφόρησε μετά από ωραίο συνδυασμό.

Ο Χουανκάρ έβγαλε σέντρα ο Αϊτόρ ακούμπησε τη μπάλα όσο χρειάστηκε να φτάσει στον Παλάσιος ο οποίος αρχικά νικήθηκε στο σουτ από τον Κουέστα, αλλά στο ριμπάουντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα και στο 36’ έφτασνα κοντά σε δεύτερο τέρμα όταν από φάουλ του Αϊτόρ ο Λούντκβιστ με κεφαλιά απείλησε αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε στη γωνία του.

Στο επόμενο λεπτό 37’ ο Αϊτόρ με σέντρα σουτ ανάγκασε τον Κουέστα σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Ο Άρης είχε τη πρώτη και μοναδική μεγάλη ευκαιρία στο ματς στο 40ο λεπτό όταν από κόρνερ του Γκάνεα, ο Μπεναλουάν έπιασε καρφωτή κεφαλιά που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπρινιόλι.

Με δοκάρι απάντησε ο Παναθηναϊκός στο 50ο λεπτό όταν ο Αϊτόρ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να κυριαρχούν και στο 83’ ήρθε η δικαίωση για τον Αίτόρ ο οποίος κατέβασε την μπάλα εξαιρετικά μετά την ασίστ του Παλάσιος, πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε στον Σούντγκρεν, πήρε τροχιά προς το τέρμα και 2-0.

Ο Παλάσιος έφτασε κοντά σε τρίτο τέρμα στο 87’ αλλά το πλασέ του έφυγε ελάχιστα έξω, ενώ στο 93’ ο Κουέστα απέκρουσε το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη.

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)

Κίτρινες: Βιγιαφάνιες – Σάσα, Μπεναλουάν

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ (85’ λ. τρ. Κώτσιρας), Αλεξανδρόπουλος, Λούντκβιστ (85’ Βιτάλ), Αϊτόρ, Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (90’+2’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα (79’ Ιωαννίδης).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν (85’ Σάκιτς), Μπεναλουάν, Μπράμπετς, Γκάνεα (53’ Μπερτόλιο), Τζέγκο, Εντιαγέ (85’ Χαΐροβιτς), Σάσα, Ιτούρμπε (62’ Μάνος), Λούμορ, Λόπεθ.