Περίπατος της Λαμίας μέσα στη Λάρισα! (vid)

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Λαμία στην έδρα της Λάρισας, με την ομάδα της Φθιώτιδας να επικρατεί με το εμφατικό 0-3! Μεγάλος πρωταγωνιστής της συνάντησης ήταν ο Σκόνδρας, ο οποίος πέτυχε τα 2 από τα 3 γκολ της ομάδας του.

Από την αρχή του παιχνιδιού, η Λαμία επέβαλε το ρυθμό της, εξίσου και η Λάρισα δεν έκανε κάποια σημαντική ευκαιρία, ενώ ο Ουάρντα δεχόταν συνεχώς πίεση, βρισκόμενος εκτός ρυθμού.

Η πρώτη φάση του αγώνα έγινε με τον Δημούτσο στο 34′, με τον ποδοσφαιριστή της Λαμίας να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία του Κρίστινσον.

Στο 38′, ο Ρόμανιτς μπήκε από αριστερά έκοψε στον Τουράμ, ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα στον τερματοφύλακα των Βυσσινί.

Ένα λεπτό όμως αργότερα, έγινε ακριβώς η ίδια φάση, με τον Τουράμ αυτή τη φορά να μη συγχωρεί.

Ο Ρόμανιτς μπήκε πάλι από αριστερά, έδωσε στον Τουράμ, εκείνος κοντρόλαρε και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για τη Λαμία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λάρισα είχε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Στάνκοβιτς δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντινή απόσταση στο 56′.

Έτσι, αντί να γίνει το 1-1, έγινε το 0-2 με τον Σκόνδρα να κάνει ένα πολύ ωραίο σουτ στο 64ο λεπτό, βάζοντας γερές βάσεις για ένα μεγάλο διπλό.

Μάλιστα, 8 λεπτά αργότερα η Λαμία κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ με σκόρερ ξανά τον Σκόνδρα, και τον Ρόμανιτς να κάνει άλλη μία ασίστ.

Τίποτα δεν άλλαξε από κει και πέρα, με τη Λαμία να φεύγει με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, πετυχαίνοντας τη δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη, η Λάρισα ισοβαθμεί μαζί με τον Άρη στην θέση με 15 βαθμούς.

Λάρισα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς (46’ Ασούμπρε), Στάνκοβιτς, Μπέρτος, Σεσέροβιτς (71’ Νούνιτς), Κάτσε, Μιλοσάβλιεβιτς (46’ Μπούστος), Ουάρντα, Ντάουντα

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Βύντρα, Αντέτζο, Σκόνδρας (90’ Τζανετόπουλος), Πλιάτσικας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Καραμάνος (81’ Τιρόνε), Τουράμ (65’ Σάλιακας)