Πέρασε ο Παναθηναϊκός στην επόμενη φάση του κυπέλλου άνετα και ωραία.

Έχοντας ως… όπλο το 3:0 της Λεωφόρου, ο Παναθηναϊκός επικράτησε δίχως άγχος με 0:2 του Βόλου ΝΠΣ και “έγραψε” το όνομά του στις ομάδες που κλείδωσαν θέση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ένας πρόωρος… τελικός αναμένεται να διεξαχθεί στο Κύπελλο Ελλάδας. Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2:0 στον Βόλο την ομώνυμη ομάδα και έδωσε “ραντεβού” με τον ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του θεσμού, σε μία επανάληψη του περσινού τελικού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ανέλαβε τα ηνία και αναζητούσε χώρους για να απειλήσει την εστία του Κότνικ. Με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, οι “πράσινοι” είχαν τον έλεγχο του ματς και την κατοχή της μπάλας, αλλά έλειπε η τελική προσπάθεια. Στο 16′, έγινε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, με τον Βαγιαννίδη να πασάρει στο ύψος του πέναλτι στον Βέρμπιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 28′, το “τριφύλλι” απείλησε ξανά, με τον Πούχατς να πιάνει με τη μία το σουτ από σέντρα που έγινε από δεξιά, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε άουτ. Εννέα λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλοί έκαναν τελική με σουτ του Καρτάλη να περνάει άουτ και στο 40′ ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ. Ο Ιωαννίδης έφυγε μέσα στην περιοχή, πέρασε τον Κότνικ που έκανε κακή έξοδο, γύρισε στον Τσέριν και ο Σλοβένος ευστόχησε σε κενή εστία για το 0:1 που αποτέλεσε σκορ ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, δεν υπήρχε καλός ρυθμός στο ματς, λόγω διαδοχικών φάουλ. Στο 57′, ο Παναθηναϊκός δημιούργησε καλές συνθήκες για το 0:2. Ο Ιωαννίδης έκανε ωραία προσπάθεια, πάσαρε στον Βαγιαννίδη, ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Κότνικ πρόλαβε να μαζέψει την μπάλα. Οι “πράσινοι” εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, ελέγχοντας το ματς και δίχως να… βιάζονται, αναζητούσαν ένα δεύτερο γκολ. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έβγαλε ωραία αντεπίθεση στο 68ο λεπτό. Ο Μπερνάρ έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Σπόραρ, αλλά ο Σλοβένος επιθετικός έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 78ο λεπτό, ο Μπερνάρ έκανε εξαιρετική προσπάθεια, πάσαρε στον Σπόραρ και ο τελευταίος γύρισε στον Παλάσιος, ο οποίος σούταρε πάνω στους αμυντικούς του Βόλου. Στο 80′, ο Παναθηναϊκός έγραψε το 0:2 στο σκορ. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σάντσες κέρδισε την κεφαλιά και ο Σπόραρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όντας ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι. Το 0:2 αποτέλεσε και το τελικό σκορ του αγώνα και ο Παναθηναϊκός “σφράγισε” την πρόκριση στους “8”.

ΓΚΟΛ: 40′ Τσέριν, 80′ Σπόραρ
Κίτρινες: 86′ Ουές / 55′ Βέρμπιτς