ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος για τη φάση των «16» ήρθαν 2-2.

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι για το κύπελλο Ελλάδας έγινε στην πόλη των Ιωαννίνων.

Δύο φορές προηγήθηκε  ο Ατρόμητος με κεφαλιές των Στρούγγη και Γούτα, αλλά βρήκε ισάριθμες «απαντήσεις» ο ΠΑΣ με τους Ελευθεριάδη (πέναλτι) και Λέο Μπατίστ.

Από τα καλύτερα εφετινά παιχνίδια των εγχώριων διοργανώσεων.

Με τους Περιστεριώτες ν΄ αποκτούν  προβάδισμα με τα εκτός έδρας γκολ που πέτυχαν.

Ο Ατρόμητος  μόλις στο 6ο λεπτό είχε δοκάρι, σε καταπληκτική απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιδες  βλέποντας τη μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθετο  δοκάρι  και να απομακρύνεται από τους αμυντικούς.

Στο 14’ ο Μανδάς έδειξε καλά αντανακλαστικά σε σουτ του Λέο μέσα από την περιοχή, ενώ στο 22’ ο Αθανασίου έδιωξε το φάουλ του Μουνίθ.

Από πολύ ωραίο κόρνερ του Μουνίθ, ο Στρούγγης πρόλαβε την έξοδο του Αθανασίου  και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους Περιστεριώτες.

Η ομάδα των Ιωαννίνων  στο 33’ κέρδισε πέναλτι, όταν μετά από κεφαλιά του Παντελάκη στο δοκάρι, στην εξέλιξη της φάσης ο Μουνίθ ανέτρεψε τον Ελευθεριάδη.

Ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεση από τα 11 μέτρα και ισοφάρισε σε 1-1 στο 34’.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ελευθεριάδης έκλεψε τη μπάλα από το Γούτα βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Μανδά, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ του Ατρόμητου.

Οι Περιστεριώτες πήραν ξανά προβάδισμα μετά από κόρνερ του Ούμπιδες και καρφωτή κεφαλιά του Γούτα που έκανε το 2-1 στο 44 λεπτό.

Στη εκκίνηση του β’ ημιχρόνου ο Αγκάγιεβ σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 68’ ο ΠΑΣ έφερε ξανά το ματς στα ίσα έπειτα από εξαιρετικό πάτημα της μπάλας του Ελευθεριάδη προς τον Λέο Μπατίστ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-2.

Ο ίδιος παίκτης έχασε μοναδική ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους, όταν πλάσαρε υποδειγματικά τον Μανδά, όμως ο Γούτας έδιωξε σε κόρνερ πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)
Κίτρινες: Παντελάκης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝIΝΑ (Α. Γιαννίκης): Αθανασίου, Οικονομόπουλος, Πήλιος, Πανουργιάς (46’ Καρτάλης), Παντελάκης, Κάργας, Νάουμετς (69’ Μιλιντσιάνου), Λιάσος, Λώλης (85’ Γροσδάνης), Ελευθεριάδης (80’ Μπρένερ), Λέο Μπατίστ (85’ Δούμτσης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ντ. Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Τομάσεβιτς, Νάτσος, Ούμπιδες (88’ Νταβιώτης), Σάλομον, Χαρίσης (88’ Οικονομίδης), Μουνίθ (72’ Ραμπέγιο), Αγκάγιεβ (72’ Τριμμάτης), Μάτιτς (78’ Μανούσος).