Παρί Σεν Ζερμέν:Μία φορά έχει πάει πέναλτι στην Ευρώπη και αποκλείστηκε.

Μονο  90λεπτο για το  πολυπόθητο τρόπαιο, νικοντας  3-0 της Λειψίας στον ημιτελικό.

Στο πρώτο ημίχρονο πήρε προβάδισμα με τους Μαρκίνιος 13′ και Ντι Μαρία 42′.

Το 3 γκολ  στο 56′ και μετά χαλάρωσε.

Ο Νεϊμάρ, είχε 2 δοκάρια και μαγική ασίστ στο γκολ του Ντι Μαρία.

Έχει κάνει εγχώριο τρεμπλ φέτος, ενώ κατέκτησε το Σαμπιονά τα 7 από τα 8 τελευταία χρόνια, αλλά σαν το Τσάμπιονς Λιγκ δεν έχει.

Πλέον, είναι πιο κοντά από ποτέ κι ενώ τα 7 προηγούμενα χρόνια έφτανε στη νοκ άουτ φάση, αλλά το πολύ μέχρι τους 8.

Θα είναι η 4η συμμετοχή της σε ευρωπαϊκό τελικό.

Το 1996 κέρδισε το Κύπελλο Κυπελλούχων 1-0 επί της Ραπίντ για να χάσει στη συνέχεια το Σούπερ Καπ από τη Γιουβέντους με συνολικό σκορ 9-2, ενώ την επόμενη χρονιά έχασε το Κυπελλούχων από την Μπαρτσελόνα με 1-0.

Ο τελικός δεν προσφέρεται για πειραματισμούς είπε ο Τούχελ.

Αγωνιστικά Νέα:

Σύμφωνα με τα λεγόμενά του, λοιπόν, ο Γερμανός τεχνικός δεν θα αλλάξει την τακτική του.

Ο βασικός τερματοφύλακας Κέιλορ Νάβας χτύπησε στο ματς με την Αταλάντα, έχασε αυτό με τη Λειψία, αλλά προπονήθηκε κανονικά και η συμμετοχή του θα αποφασιστεί την ημέρα του αγώνα.

Αμφίβολοι και οι Κουρζαβά Γκουεγέ  Ξεπέρασε το δικό του πρόβλημα και λογικά θα ξεκινήσει ο χαφ Βεράτι  αν και δεν είναι έτοιμος για 90λεπτο.

Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ρίκο (ή Νάβας) – Κερέρ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ – Βεράτι, Μαρκίνιος, Ερέρα – Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Εμπαπέ