ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-0: Προβάδισμα μέσω… στατικών φάσεων! (vid)

Τη νίκη με 2-0 πήρε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Παναθηναϊκό στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.Αρκετά παράπονα και για τις 2 ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να φωνάζει για το πέναλτι που πήρε ο ΠΑΟΚ με το οποίο προηγήθηκε, ενώ ο δικέφαλος του βορρά για δεύτερη κίτρινη στον Πούγγουρα που δεν δόθηκε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα, πίεσε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κατάφερε να διαφυλάξει την εστία του.

Μάλιστα, σταδιακά οι Πράσινοι άρχισαν να γίνονται καλύτεροι και να επισκέπτονται τη περιοχή του ΠΑΟΚ, με σημαντικότερες ευκαιρίες το σουτ του Κουρμπέλη στο 15ο λεπτό, το οποίο έδιωξε ο Πασχαλάκης και στο 26ο, με τον Μακέντα να κάνει ”τσαφ” και να μην καταφέρνει να κάνει το σουτ μέσα από τη περιοχή.

Στο 33ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα από την άσπρη βούλα.

Ο Μπίσεσβαρ κάνει εξαιρετική κάθετη πάσα στον Πέλκα, ο οποίος ανατρέπεται από τον Ινσούα ,με τον Ελβετό διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βεϊρίνια, ο οποίος έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Ο Γιώργος Δώνης προσπαθούσε να διατηρήσει τους ποδοσφαιριστές του να παραμείνουν στο αρχικό πλάνο και να μην πανικοβληθούν περαιτέρω.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δώνης πέρασε τον Νάγκι αντί του Χατζιγιοβάνη και ο Φερέϊρα τον Λάμπρου αντί του Πέλκα, με τον ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ να χάνει σπουδαίες ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς από πολύ νωρίς.

Η πρώτη ευκαιρία σημειώθηκε στο 63ο λεπτό, με τον Λάμπρου να βρίσκεται απέναντι από τον Διούδη, να τον περνάει, αλλά τελικά να χάνει το κοντρόλ.

Λίγα λεπτά αργότερα, πάλι ο επιθετικός του ΠΑΟΚ βρέθηκε φάτσα με το 2-0, αλλά ο Διούδης σταμάτησε το πλασέ του.

Ό,τι δεν έκανε ο Λάμπρου με τις 2 ευκαιρίες του, το έκανε ο Βαρέλα πάλι από στατική φάση.

Στο 72′, ο Βεϊρίνια εκτέλεσε το φάουλ και ο Βαρέλα με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να είχε κάνει 3 τα τέρματά του με τον Λάμπρου, αλλά ο Διούδης έσωσε τον Παναθηναϊκό.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ, κάτι που σημαίνει οτι θα πρέπει να κάνουν ένα θαύμα στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ, ώστε να βρεθούν αυτοί στα ημιτελικά του κυπέλλου.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέϊρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Πέλκας (62’ Λάμπρου), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι (82’ Άκπομ).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Ανουάρ (77’ Δώνης), Μπουζούκης (81’ Περέα), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (54’ Νάγκι), Μακέντα.