ΠΑΟΚ-Μπεσίκτας 3-1: Πρόκριση με σούπερ Τζόλη!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον 18χρονο Χρήστο Τζόλη ο οποίος έκανε σήμερα το Ευρωπαϊκό του ντεμπούτο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Μπεσίκτας με 3-1 στη Τούμπα, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε εξαιρετικό πρώτο μισάωρο σημειώνοντας και τα 3 γκολ σε εκείνο το σημείο. Η Τουρκική ομάδα δεν το έβαλε κάτω μείωσε πριν το ημίχρονο, αλλά οι οποίες προσπάθειες επιχειρήθηκαν δεν απέδωσαν καρπούς. Έχασε πέναλτι ο Άκπομ λίγο πριν το ημίχρονο.

Το παιχνίδι

Ο αγώνας άρχισε με τους καλύτερος οιωνούς για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Σβαμπ βρήκε εξαιρετικά τον Γιαννούλη, εκείνος έκανε το γύρισμα και ο Τζόλης με πλασέ σημείωσε το πρώτο από τα δύο γκολ του σήμερα.

Παρά το γεγονός οτι η Μπεσίκτας είχε την κατοχή, ο ΠΑΟΚ είχε την αποτελεσματικότητα (8 σουτ στον στόχο από τα 15 συνολικά). Έτσι, στο 24ο λεπτό ο Πέλκας πέταξε την κάθετη μπαλιά στον Άκπομ, ο οποίος με γύρισμα έδωσε στον Τζόλη, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και δεύτερο συνολικά.

Ο χορός των γκολ δεν σταμάτησε εκεί για τον ΠΑΟΚ. Στο 30ο λεπτό και μετά από όμορφη αντεπίθεση ο Τζόλης έδωσε σωστά στον Πέλκα, ο οποίος προ κενής εστίας έκανε το 3-0.

Όπως όλα έδειχναν ο ΠΑΟΚ θα είχε ένα ήσυχο και ταυτόχρονα πανηγυρικό βράδυ απέναντι στην ανήμπορη να αντιδράσει Μπεσίκτας. Παρ’όλα αυτά, οι Τούρκοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στα 2 τέρματα στο 37ο λεπτό με τη προβολή του Λάριν από σέντρα του Λενς.

4 λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να επαναφέρει τη διαφορά στα 3 τέρματα καθώς κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Γουέλινγκτον στον Άκπομ. Ο Άγγλος επιθετικός ανέλαβε την ευθύνη, αλλά ο 19χρονος τερματοφύλακας Ντεστάνογλου του αρνήθηκε το γκολ.

Μάλιστα, το σκορ λίγο έλειψε να γίνει 3-2, αλλά το πλασέ του Μπόιντ κατέληξε άουτ. Άξιο αναφοράς είναι πως στη συγκεκριμένη φάση τραυματίστηκε το δεξί μπακ του ΠΑΟΚ Ροντρίγκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ δεν έπιασε τα υψηλά στάνταρ απόδοσης σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Η Μπεσίκτας θα μπορούσε να είχε μειώσει κι άλλο στο σκορ, αλλά ο Ζίβκοβιτς ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε όπως στο πλασέ του Ενκούντου στο 49ο λεπτό.

Βέβαια, και ο ΠΑΟΚ έχασε κάποιες ευκαιρίες με τις οποίες θα κλείδωνε την υπόθεση πρόκριση. Κυριότερες ήταν αυτές του 58ου και του 67ου λεπτού, με πρωταγωνιστές τους Λημνιό και Τζόλη.

Στο τέλος του παιχνιδιού η Μπεσίκτας προσπάθησε να γίνει ακόμη πιο επιθετική, δεδομένου οτι δεν υπάρχει επαναληπτικός αγώνας, αλλά ο ΠΑΟΚ άντεξε στην όποια πίεση του ασκήθηκε, παίρνοντας έτσι τη νίκη που τον στέλνει στον επόμενο προκριματικό γύρο του Champions League.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ροδρίγο (44′ Λημνιός), Γιαννούλης, Τζόλης (84′ Ζαμπά), Πέλκας (76′ Εσίτι), Άκπομ

Μπεσίκτας (Σεργκέν Γιαλτσίν): Ντεστανόγλου, Λενς, Βίντα, Σίλβα, Ν΄Σακαλά (82′ Ουμούτ Ναγίρ), Χάτσινσον, Ουισάλ, Μπόιντ (46′ Οχουζιάν), Μενσά (70′ Ντορουκχάν), Ενκούντου, Λάριν