Πανθηραϊκός-Καλλιθέα 1-1: Έσωσε την παρτίδα στο τέλος!

Την ισοπαλία με 1-1 απέσπασε η Καλλιθέα, κόντρα στον Πανθηραϊκό στη Σαντορίνη, για την 23η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής σ’ ένα παιχνίδι όπου υπήρχαν αρκετά νεύρα και από τις δύο πλευρές, ιδίως στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Με αυτό το στραβοπάτημα, η Καλλιθέα φτάνει τους 53 βαθμούς, με την δεύτερη Θύελλα Καμαρίου να πιάνει την ευκαιρία από τα μαλλιά, καθώς με την εκτός έδρας νίκη της επί του Ακράτητου με 1-4, έφτασε την ομάδα του Λουκά Καραδήμου.

Έτσι, αναμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον για το ποια ομάδα θα πάρει τελικά το πρωτάθλημα και τη συμμετοχή της στα μπαράζ ανόδου.

Το παιχνίδι

Η Καλλιθέα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Ντούνης φώναξε παρόν στην εκτέλεση φάουλ του Στούπη (9ο λεπτό).

Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι ισορροπούσαν το παιχνίδι, χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια επικίνδυνη φάση μπροστά από τα καρέ του Φαρμάκη.

Στο 31ο λεπτό, ο Πανθηραϊκός έκανε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο ματς.

Η Καλλιθέα εκτέλεσε κόρνερ, όπου στη συνέχεια της φάσης οι ποδοσφαιριστές της διαμαρτύρονται για πέναλτι, με τον Πανθηραϊκό όμως να βγαίνει εν τέλει στην αντεπίθεση.

Εκεί, ο Βαλαβανόπουλος έκανε το σουτ, αλλά ο Φαρμάκης κράτησε το μηδέν για τους φιλοξενούμενους.

5 λεπτά αργότερα, ο Πανθηραϊκός κατάφερε να κάνει το 1-0, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Ο Λούκας εκτέλεσε συρτά το κόρνερ από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, καταλήγοντας στα δίχτυα, με τον Φαρμάκη να αιφνιδιάζεται κι αυτός με την πορεία της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανθηραϊκός λίγο έλειψε να κάνει δύο τα τέρματά του, αλλά το σουτ του Κόντι κόντραρε πάνω στον Χοτζάλλι.

Στο 60ο λεπτό, η Καλλιθέα κέρδισε πέναλτι μετά από πέσιμο του Μαρουκάκη μέσα στην περιοχή από τον Λούκας, ο οποίος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Συνεπώς, ο Πανθηραϊκός καλούταν να υπερασπιστεί το υπέρ του προβάδισμα με παίκτη λιγότερο για μισή ώρα.

Ο Στούπης ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Ντούνης απέκρουσε, κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του.

Η Καλλιθέα συνέχιζε να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Ντούνης ήταν εκεί όποτε χρειαζόταν, όπως στο φάουλ που εκτέλεσε ο Μπέλης στο 77′, διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Και εκεί που ο Πανθηραϊκός έδειχνε πως θα πάρει τη νίκη όπως είχε κάνει και στον πρώτο γύρο, στο 90ο λεπτό η Καλλιθέα κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Πιο συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν έμμεσο φάουλ, με τον Μαρουκάκη να στρώνει στον Μπέλη, ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Μετά το γκολ, ο Πανθηραϊκός διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή Πουλόπουλο για το έμμεσο που δόθηκε υπέρ της Καλλιθέας.

Η Καλλιθέα ολοκλήρωσε κι αυτή την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κρητικού στις καθυστερήσεις του αγώνα, ενώ και ο Καλύβας αποβλήθηκε μετά τη λήξη του αγώνα, καθώς δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών και των φιλάθλων του Πανθηραϊκού.

Διαιτητές: Πουλόπουλος, Γεωργακόπουλος και Κοτζαμανίδης

Πανθηραϊκός (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Ντούνης, Τσόπελας, Φουάσης, Μπιρμπίλι, Χούσα (82′ Περιάλης), Λούκας, Κόντι (62′ Λαμπρόπουλος), Παπασάββας, Βαλαβανόπουλος (79′ Κορέτα), Αντωνιάδης, Ντούνιας (71′ λ.τρ. Γκούρα).

Καλλιθέα (Λουκάς Καραδήμος): Φαρμάκης, Χοτζάλλι, Παπαγγελής, Καλύβας, Κρητικός, Κώστας (62′ Μπέλης), Σταύρου, Καλτσάς, Μαρουκάκης, Στούπης, Ντρούγκας (46′ Λάμπη).