Πανναξιακός-Εθνικός Πειραιά 1-2: Βήμα παραμονής με… καρδιοχτύπι

Ο Εθνικός ”πέρασε” από την έδρα της Νάξου και τον τοπικό Πανναξιακό, επικρατώντας με 1-2 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Ντανιέλ Μπατίστα, ο οποίος ντεμπούταρε στον πάγκο των Κυανόλευκων, πήραν το διπλό στο τέλος της αναμέτρησης, ξεφεύγοντας έτσι από τη ζώνη του υποβιβασμού έστω και για έναν βαθμό. Το παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή 30/5.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι, οι οποίοι ισοφάρισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, δεν κατάφεραν εν τέλει να πάρουν κάποιον βαθμό, μπαίνοντας έτσι σε περιπέτειες όσον αφορά την υπόθεση παραμονή μιας και βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές ευκαιρίες από το πρώτο ημίχρονο κάτι που το δείχνουν και τα δύο δοκάρια που είχαν. Στο 14ο λεπτό και μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Παπαδόπουλου, ο Σαρηγιάννης έκανε το σουτ αλλά τα ακροδάχτυλα του γκολκίπερ των νησιωτών και το οριζόντιο δοκάρι απέτρεψαν το 0-1.

Ο Εθνικός ντούμπλαρε τα δοκάρια του στο 28ο λεπτό. Ο Αρκούδας έκανε μία σέντρα η οποία δεν ήταν καλή, αλλά κατέληξε στον Στάμου. Εκείνος έβγαλε εκ νέου σέντρα με τη μπάλα να πηγαίνει για δεύτερη συνεχή φορά στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Το δεύτερο ημίχρονο περιλάμβανε και πάλι δοκάρι για τον Εθνικό. Δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Αρκούδας έβγαλε τη σέντρα προς τον Σαρηγιάννη ο οποίος εξαπέλυσε το σουτ αλλά και η μπάλα και πάλι δεν του έκανε το χατίρι, καταλήγοντας στο δοκάρι για τρίτη φορά.

Οι προσπάθειες του επιθετικού του Εθνικού απέδωσαν τελικά καρπούς. Στο 70ο λεπτό ο Ματσαδές πάτησε περιοχή, οι αμυντικοί του Πανναξιακού τον έκοψαν με τη μπάλα όμως να στρώνεται στον Σαρηγιάννη ο οποίος με πλασέ διαμόρφωσε το 0-1 για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση στο γκολ του Σαρηγιάννη 14 λεπτά αργότερα. Ο Πλαστουργός εκτέλεσε το φάουλ προς το δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου βρισκόταν ο Τσουρής. Ο ποδοσφαιριστής του Πανναξιακού έπιασε την κεφαλιά νικώντας τον Μανωλικίδη γράφοντας το 1-1 και θέτοντας ταυτόχρονα νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Το καλύτερο όμως το φύλαγε ο Εθνικός για το τέλος. Στο 90ο λεπτό του αγώνα, ο Σαρηγιάννης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αρκούδας έκανε το σουτ το οποίο ήταν αδύναμο χωρίς όμως αν μπορούν να διώξουν οι αμυντικοί του Πανναξιακού. Το εν λόγω γεγονός το εκμεταλλεύτηκε ο Βαγγέλης που με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Πανναξιακός (Γιώργος Προμπονάς) Παπαδόπουλος, Πρεβόλης (80′ Μαρκοπουλιώτης), Αργυρός, Κωστόπουλος, Πλαστουργός, Κύρτσος, Ζαχαριουδάκης, Κόντι (52′ λ.τρ. Βαθρακοκοίλης), Μαναριώτης (67′ Ευρυπιώτης), Ζανελάρι, Τσουρής.

Εθνικός Πειραιά (Ντανιέλ Μπατίστα) Μανωλικίδης, Νταούλιας, Αρκούδας, Παπαγεωργίου, Πεχλιβανίδης, Κουντού (56′ λ.τρ. Λώλος (79′ λ.τρ. Βαγγέλης)), Στάμος (79′ Μακρίδης), Σαρηγιάννης, Αγγελόπουλος (46′ Ξενοπανάγος), Ματσαδές, Γκαρδιακός (54′ Αυλωνίτης)΄.