Πανιώνιος– Ολυμπιακός: Ανέλπιστη ισοπαλία 1-1 πήρε ο Πανιώνιος

Δεν προχώρησε σε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού για το παιχνίδι με τον Πανιώνιο ο Πέδρο Μαρτίνς. Για τους Πειραιώτες είναι πολύ σημαντικό το ματς με τους “κυανέρυθρους”, αφού μία εβδομάδα πριν την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ θέλουν να μείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο 49χρονος κόουτς επέλεξε να ξεκινήσει με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, τον Γκασπάρ και τον Τσιμίκα στα άκρα της άμυνας. Μεριά και Σεμέδο συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

Στα χαφ ο Καμαρά ξεκινάει δίπλα στον Μπουχαλάκη. Στα άκρα επέλεξε τους Σουντανί, Ποντένσε και τον Λοβέρα σε ρόλο “δεκαριού” πίσω από τον Γκερέρο

Ο Ολυμπιακός σφυροκοπούσε τον Πανιώνιο σε όλο τον αγώνα και όμως δεν μπόρεσε να νικήσει, στο 88¨ ο Εμμανουηλίδης σε μια αντεπίθεση του Πανιωνίου ντριμπλάρισε τον Τσιμίκα και πλάσαρε τον Σα και έκανε το 1-1. Ο Ολυμπιακός είχε ανοίξει το σκορ με πέναλτι του Βαλμπουενά. Όταν ο Γκασπάρ σε μια επίθεση από δεξιά στο 53¨ έκανε σέντρα και η μπάλα βρήκε το χέρι του δεξιού μπακ του Πανιωνίου. Αυτή η αναμέτρηση ήταν για σαρωτική νίκη του Ολυμπιακού, βάση της απόδοσης που είχε και τις πολλές ευκαιρίες που έχασαν οι παίκτες του Ολυμπιακού. Ο Βαλμπουενά ήταν ο πρώτος παίκτης του γηπέδου μπήκε αλλαγή στο 46¨ αντί του του Λοβέρα που ήταν πολύ καλός στο Α μέρος που αγωνίστηκε. Όμως ο Βαλμπουενά δεν συγκρίνεται με κανέναν μπήκε μέσα στο Β ημίχρονο και όλα άλλαξαν προς το καλύτερο.

Όταν όμως η μπάλα δεν μπαίνει στα δίχτυα για ένα δεύτερο γκολ καμία νίκη δεν είναι σίγουρη, μπορεί ο Ολυμπιακός να έπιασε πολύ καλή απόδοση δεν είχε όμως του παίκτη που θα σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα γνώμη μου είναι, θα μπορούσε να μπει νωρίτερα ο Έλ Αραμπί και όχι στο 88¨

Το ματς ξεκίνησε με ένα κόρνερ του Πανιωνίου στο 5¨ στο 7¨φάουλ για τον Πανιώνιο μπλόκαρε ο Σα. Στα πρώτα λεπτά πολύ καλός ο Λοβέρα, στο 11¨ γυριστό αδύναμο σουτ του Σοντανί. Πρώτη ευκαιρία για τον Λοβέρα στο 12¨ με ωραία κεφαλιά απέκτουσε ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου. Ο Καμαρά στο 15¨κερδίζει φάουλ το κτύπησε ο Μπουχαλάκης άουτ η μπάλα. 18¨ νέο σουτ από τον Καμαρά άουτ. Στο 20¨ και 23¨ είχαμε νέα σουτ από Σουντανί και Μπουχαλάκη συρτό απέκρουσε ο Μαλέρμπ στο 26¨ φοβερό σουτ από τον Τσιμίκα μόλις άουτ. Στο 28¨και στο 33¨ δυο κόρνερ για τον Ολυμπιακό χωρίς αποτέλεσμα. Στο ίδιο λεπτό νέο σουτ από τον Ποντένσε, μόλις άουτ. Στο 39¨ έγινε μια ωραία φάση πάλι από τον δαιμόνιο Ποντένσε πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και ΄σέντραρε μέσα στη μικρή περιοχή πάρε βάλε αλλά η ευκαιρία χάνεται από τον στόπερ του Πανιωνίου.

Στο 41¨νέο σούτ το Ποντένσε σύριζα άουτ κι αυτό,στο 42¨ ήταν η σειρά του Γκερέρο να χάσει  κι αυτός μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά, μόλις άουτ. Στις καθυστερήσεις του Α ημιχρόνου ο Πανιώνιος έκανε το πρώτο σουτ και μπλόκαρε ο Σα.

Τελικές του Α μέρους ήταν 13- με 5 στον στόχο και για τον Πανιώνιο 3- με 1 στο στόχο.

Β μέρος ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος με ηγέτη τον Βαλμπουενά οι επιθέσεις ήταν ασταμάτητες στο 48¨ σε ένα κόρνερ πέταξαν κάτω τον Μεριά αλλά το VAR μετά από σύσκεψη τριών λεπτών δεν είδε τίποτα κάτι τέτοιο.Μπήκε το γκολ στο 55¨ μέχρι να αποφασίσει και το VAR για το πέναλτι που έγινε στο 53¨ Στο 61¨ μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ποντένσε για το 0-2 η μπάλα πέρασε σύριζα άουτ. Στο 70¨ οι πάσες είναι 214 για τον Ολυμπιακό και 94 για τον Πανιώνιο. Στο 73¨ μπαίνει στο ματς ο Μασούρας αντί του Σουντανί. Στο 76¨και στο 77¨ νέα σουτ από Ποντένσε και Βαλμπουενά και ο Γκασπάρ κερδίζει το ριμπάουτ σε άδειο τέρμα η μπάλα άουτ. Στο 86¨νέα ευκαιρία μα τον Μασούρα κεφαλιά άουτ η μπάλα δεν ήθελε να μπει στα δίχτυα. Και φθάσαμε στο 88¨ με το γκολ του Εμμανουηλίδη όπως προαναφέραμε στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το 96¨ χάθηκαν άλλες τρεις ευκαιρίες με Μασούρα και Βαλμπουενά σε ένα τελευταίο φάουλ.

Θα μπορούσα να πω οι δυο βαθμοί χάθηκαν άδικα για τον Ολυμπιακό να το ξαναπώ η ομάδα έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο δεν έχουμε κανένα παράπονο από τα παιδιά, όμως αυτό είναι το ποδόσφαιρο καμιά φορά όσο καλά και να παίξεις η νίκη δεν έρχεται.

Oι συνθέσεις των ομάδων

Πανιώνιος: Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Παπανικολάου (80’ Εμμανουηλίδης), Κόρμπος, Οικονομίδης (87’ Γρίβας), Άρσε, Αραμπούλι, Γ. Μασούρας (52’ Ουμάρ Καμαρά)
Στον πάγκο έμειναν οι: Κότνικ, Δούμτσιος, Σαραμαντάς, Τσιλούλης