Πανιώνιος Κερατσινίου-Σαλαμινομάχοι 0-1: Συνεχίζουν το απόλυτο!

Σημαντική νίκη πήραν οι Σαλαμινομάχοι στις Σιταποθήκες, επικρατώντας με 0-1 του Πανιωνίου Κερατσινίου για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ΕΠΣΠ, σ’ ένα παιχνίδι όπου η ισοπαλία θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Ο αγώνας είχε αρκετές φάσεις και μονομαχίες με τελικούς νικητές την ομάδα της Σαλαμίνας η οποία ήταν εύστοχη εκεί που έπρεπε.

4 στα 4 για τους φιλοξενούμενους, πρώτη ήττα για τον Νίκο Κοντάκη στον πάγκο των Κυανέρυθρων.

Το παιχνίδι

Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης έγινε η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα. Ο Πασαλής ”τρύπησε” στην άμυνα του Πανιωνίου, βγαίνοντας φάτσα με τον Φραντζεσκάκη, αλλά ο πορτιέρο του Πανιωνίου απέκρουσε.

Ο Πανιώνιος απάντησε αμέσως στην ευκαιρία των φιλοξενούμενων με τον Κουδουνάκο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Παπαμιχαήλ εκτινάχθηκε στη δεξιά του γωνία.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το 20άλεπτο, ο Πανιώνιος έχασε ακόμη μία ευκαιρία πάλι με τον Κουδουνάκο, ο οποίος έκανε το σουτ λίγο έξω από τη περιοχή, αλλά και ο πάλι ο Παπαμιχαήλ ήταν εκεί.

Αρκετά επιθετικές και οι δύο ομάδες, χωρίς να σκεφτούν λεπτό να κλειστούν στα καρέ τους, ενώ αρκετές ήταν και μονομαχίες.

Μετά τη μονόλεπτη διακοπή για νερό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε λίγο πολύ, με τις ομάδες ναι μεν να έχουν συνεχώς επιθετικές διαθέσεις, αλλά να μην κάνουν τη φάση που θα τους φέρει το γκολ.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να έχει την πρώτη σημαντική ευκαιρία. Ο Ζήκος πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Παπαμιχαήλ απέκρουσε. Στην ίδια φάση ο Βλάχος δεν έπιασε καλά το σουτ από πλεονεκτική θέση.

Ο Πανιώνιος συνέχιζε να πιέζει, χάνοντας ακόμα μία ευκαιρία στο 54ο λεπτό, αλλά ούτε ο Ζήκος έπιασε καλά το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 63ο λεπτό, οι Σαλαμινομάχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Πούτο, ο οποίος σούταρε μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά αστόχησε, μετά από ωραίο συνδυασμό από πλάγια.

Αμέσως μετά τη διακοπή για νερό και πιο συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό ο Πανιώνιος έφτασε μία ανάσα από το 1-0. Ο Γκλιάτης σούταρε με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα, αλλά ο Σεργίδης έδιωξε στη γραμμή.

Στο 80ο λεπτό οι Σαλαμινομάχοι έκαναν το 0-1. Ο Τουμπαρίδης βγήκε τετ α τετ με τον Φρατζεσκάκο, ο οποίος απέκρουσε εξ αρχής με τον επιθετικό των φιλοξενούμενων να σκοράρει στην επαναφορά. Ο Βασιλειάδης παρά το γεγονός οτι προσπάθησε να διώξει τη μπάλα, δεν κατάφερε να αποσβήσει το γκολ.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Πανιώνιος πίεσε, προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δίχως επιτυχία. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του αγώνα λίγο έλειψε να δεχτεί και δεύτερο τέρμα, αλλά το πλασέ του Παπαθεοχάρη το σταμάτησε ο Φραντζεσκάκος.

Πανιώνιος Κερατσινίου (Νίκος Κοντάκης): Φρατζεσκάκης, Μάνδυλας, Βασιλειάδης, Γκόλγαρης, Λοξός, Γκόλγκαρης, Βλάχος (Γκλιάτης 56′), Τσάτσης (Καραγιάννης 82′), Ράππας, Κουδουνάκος (Βλαχάκης 88′), Ζήκος.

Σαλαμινομάχοι (Κώστας Τζαμπατζάκης): Παπαμιχαήλ, Κωνσατντινίδης, Ευαγγέλου, Παπαμιχαήλ Β. (Μούστα 46′), Καλάι, Στόϊκο (Κούκης 72′), Σεργίδης, Σιγάλας, Πούτος, Τουμπαρίδης (Παπαθεοχάρης 88′), Πασαλής.

Κάρτες: Βλάχος, Πούτος, Καλάι, Βλαχάκης (βρισκόταν στον πάγκο), Σιγάλας, Μάνδυλας, Γκλιάτης, Κωνσταντινίδης, Τσάτσης (έχοντας βγει αλλαγή), Μανώλης (βρισκόταν στον πάγκο)

Διαιτητές: ΖΕΡΒΑΚΗΣ Γ., ΦΑΓΚΡΙΔΑΣ Α., ΖΕΡΒΑΚΗΣ.
(Παρατηρητής Αγώνα: ΓΙΑΝΝΑΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ)