Πανιώνιος Κερατσινίου-ΑΣΧ Ποσειδών 2-1 (παράταση): Καρδιοχτύπησε, αλλά πέρασε

Τη νίκη με 2-1 στην παράταση πήρε ο Πανιώνιος Κερατσινίου, απέναντι στον ΑΣΧ Ποσειδών για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Πειραιά. Ισοφάρισε στο τέλος ο Ποσειδών, μοιραίος ο Ζόμπας στο τέλος της παράτασης.

Το παιχνίδι

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα κύλησαν με τις δύο ομάδες να έχουν μεν επιθετικές τάσεις, αλλά να μην καταφέρνουν να κάνουν τη μεγάλη ευκαιρία.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση έγινε στο 15ο λεπτό. Ο Ράππας έκανε το σουτ λίγο έξω από τη περιοχή ,αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ποσειδών απάντησε στην ευκαιρία του Πανιωνίου, όμως το σουτ του Ζόμπα από καλή θέση, πήγε στα σώματα.

Αρκετά νεύρα από τον Δημήτρη Βουτσινά, ο οποίος έβλεπε να μην κάνουν οι παίκτες του αυτά που θέλει.

Ο Ποσειδών έκανε ακόμα μία καλή ευκαιρία στο 35′ με τον Χρυσαφάκη, ο οποίος δεν έπιασε καλά το βολέ από τη μεγάλη περιοχή.

Ο Πανιώνιος όμως ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου. Σέντρα από τον Μάνδυλα, σύγχυση στην άμυνα του Ποσειδώνα γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Γκόλγαρης, ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Θυμίζουμε πως ο ποδοσφαιριστής του Πανιωνίου είχε αντικαταστήσει τον Τσάτση στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ποσειδών έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Ντεντόπουλος καθυστέρησε πάρα πολύ, με αποτέλεσμα να διώξουν οι αμυντικοί του Πανιωνίου. Μάλιστα, στην ίδια φάση ο Μάνδυλας χτύπησε, χωρίς όμως να πάθει κάτι το σοβαρό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος είχε την πρώτη καλή στιγμή με μία κεφαλιά του Λοξού η οποία κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χατζαντώνη.

Από κει και πέρα, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά. Μόνο ένα πλασέ του Τσάτσου στο 65′ το οποίο μπλόκαρε ο Χατζαντώνης, θεωρείται αξία λόγου ευκαιρία.

Στο 70ο λεπτό, ο Πανιώνιος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, με τον Γκόλγκαρη να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη μετά από σκληρό μαρκάρισμα. Γενικά στον αγώνα υπήρχαν σκληρά μαρκαρίσματα και από τις δύο ομάδες.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, ο Ποσειδών κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα, κάνοντας το 1-1.

Ο Ζόμπας εκτέλεσε το φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Χάσκος έκανε ασταθή απόκρουση, με τον Μαρίκη να προλαβαίνει τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, κάνοντας το 1-1. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Κατά τη διάρκεια της παράτασης, ο Πανιώνιος είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων, χάνοντας πρώτα μεγάλη ευκαιρία με τον Τσάτσο. Στη συνέχεια όμως, ο επιθετικός του Πανιωνίου δεν συγχώρησε και μετά από λάθος της άμυνας του Ποσειδώνα έκανε το πλασέ, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ο Πανιώνιος έχασε μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει το παιχνίδι με τον Μπαξεβανάκη, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Λίγο πριν το τέλος της παράτασης, ο Ποσειδών κέρδισε πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Ζόμπας, αλλά ο Χάσκος αρνήθηκε το 2-2, δίνοντας στην ομάδα του την πρόκριση στην επόμενη φάση .

Πανιώνιος Κερατσινίου (Δημήτρης Βουτσινάς): Χάσκος, Μάνδυλας, Βασιλειάδης, Ευθυμιάδης, Λοξός, Τσάτσης, Ράππας, Γκόλγκαρης, Τσάτσος, Γεωργακόπουλος, Βλάχος.

Έπαιξαν και οι: Μπαξεβανάκης, Γκλιάτης, Τόρρα, Κόκκινος, Γκόλγαρης, Κιούσης

ΑΣΧ Ποσειδών (Νίκος Νικολάου): Χατζαντώνης, Ζαχαρίου, Παλμός, Αμίλητος, Ραπτόπουλος, Σαλιάσι, Ζόμπας, Λεγκίσι, Ντεντόπουλος, Κόκκινος, Χρυσαφάκης.

Έπαιξαν και οι: Καρακατσάδης, Ψαρούδης, Μαρίκης, Βεροιόπουλος, Σακαράκης.