Πανελευσινιακός-Εθνικός 2-1: Τον κέρδισε ο… πρώην!

Στο πρώτο παιχνίδι του Μουράτ Σεροπιάν κόντρα στον Εθνικό μετά την αποχώρησή του από την ομάδα, η ομάδα της Ελευσίνας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 των Κυανόλευκων για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Πρωταγωνιστής για τους Σταχυοφόρους ήταν ο Δημήτρης Βεζιρτζόγλου ο οποίος σημείωσε και τα 2 τέρματα για την ομάδα του.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό ο Ερέρα ανετράπη από τον Αποστόλου με τον διαιτητή Παναγιωταρά να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι. Ο Βεζιρτζόγλου δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη γράφοντας έτσι το 1-0.

Ο 32χρονος επιθετικός δεν σταμάτησε εκεί. 11 λεπτά μετά ο Μάρης έκανε την κάθετη προς τον Βεζιρτζόγλου που με εύστοχο πλασέ έθεσε τα θεμέλια για την πρώτη νίκη της σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά του δεν τα παράτησε. Στο 73ο λεπτό ο Διάκος με εκτέλεση φάουλ έβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι. Μάλιστα, λίγα λεπτά μετά ο Εθνικός λίγο έλειψε να κάνει το 2-2 αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι μετά από κόρνερ του Κώστα ενώ στην επαναφορά o Κακοσίμος δεν βρήκε δίχτυα.

Πανελευσινιακός (Μουράτ Σεροπιάν): Κουρουπάκης, Μανδαμαδιώτης, Λάμπρου (79′ Μουσκάι), Συριόπουλος, Παπατζίκος, Μαρής, Αντωνακόπουλος (92′ Ανδριόπουλος), Μπούσης (92′ Ξενοπανάγος), Βεζιρτζόγλου (79′ Σεκούμπα), Ερρέρα, Λαζαρίδης (63′ Μακρίδης).

Εθνικός (Θεόφιλος Καλύβας): Μπαντίκος, Πάππος, Αποστόλου, Νικολόπουλος, Παπαγεωργίου (70′ Νταούλιας), Στάμος (59′ Κούντου), Διάκος, Μπέλερης, Λυγνός, Ντάφλας (70′ Κώστας), Σάμιος (20′ λ. τρ. Κακοσίμος).