Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: Μίλησε η φανέλα (vid)!

Έχανε 0-1 στο 24ο λεπτό και χρειαζόταν 3 γκολ για να πάρει εκείνος τη πρόκριση (το συνολικό σκορ ήταν 0-2 εκείνη τη στιγμή).Κι όμως έγινε! Ο Παναθηναϊκός με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να αντιστρέψει το εις βάρους του σκορ και να πάρει εκείνος τη πρόκριση με 3-1.

Το παιχνίδι

Στην αρχή του παιχνιδιού, ναι μεν ο Παναθηναϊκός πάταγε στη περιοχή του ΠΑΣ, δίχως όμως να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση, αν εξαιρέσουμε τη κεφαλιά του Μακέντα στο 13ο λεπτό.

Επόμενη φάση για τους ”Πράσινους” ήταν ένα σουτ του Γιόχανσον στο 21′, με τη μπάλα όμως να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γιαννίκογλου.

Αντί λοιπόν να γίνει το 1-0, βάσει της εικόνας του παιχνιδιού, έγινε το 0-1 στη πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη του ΠΑΣ Γιάννινα στα καρέ του Διούδη.

Στο 24′ της συνάντησης, ο Αποστολόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Παντελάκης με κεφαλιά έκανε το 0-1 για την ομάδα των Ιωαννίνων.Θυμίζουμε πως ο Παντελάκης ήταν πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και γι’αυτό δεν πανηγύρισε.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει λίγα λεπτά μετά με κεφαλιά του Ινσούα, γκολ όμως που δεν μέτρησε, καθώς ο βοηθός θεώρησε πως ο μπακ των γηπεδούχων ξεκίνησε από θέση όφσαιντ (υπενθυμίζουμε πως στο κύπελλο δεν υπάρχει το VAR).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε εξίσου δυνατά στον αγώνα, κάνοντας τη πρώτη του σημαντική ευκαιρία στο 51ο λεπτό, με τον Γιαννίκογλου να διώχνει δύσκολα τη κεφαλιά του Περέα.

Τελικά, οι προσπάθειες καρποφώρησαν 5 λεπτά αργότερα.Ο Ζαχίντ έκανε τη μπαλιά προς τη μεγάλη περιοχή, με τον Δώνη να κάνει τη κεφαλιά, φέρνοντας το ματς στα ίσα, βάζοντας παράλληλα τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Δίχως να προλάβει ο ΠΑΣ να ανακτήσει τη ψυχολογία του, ήρθε και το 2-1 στο 58′.

Σε μία φάση διαρκείας, ο Χατζηγιοβάννης έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στους ποδοσφαιριστές των Ιωαννίνων και τελικά κατέληξε στον Σένκεφελντ, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 70ο λεπτό.

Ο Γιόχανσον έπαιξε το 1-2 με τον Ζαχίντ, με τον πρώτο να πατά περιοχή και τον Μπουκοβάλα να πέφτει άτσαλα πάνω του, παίρνοντας το πέναλτι.

Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση, δεν αστόχησε, κάνοντας το 3-1 για τον Παναθηναϊκό, δίνοντάς του σκορ πρόκρισης.

Μάλιστα, ακολούθησε μία μικρή σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών των 2 ομάδων, καθώς ο Καρτάλης ήθελε να πάρει τη μπάλα από τον σκόρερ του τρίτου τέρματός.

Στο 77′, ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, μετά από αποβολή του Κουρμπέλη, ο οποίος έκανε σκληρό φάουλ στον Νικολιά, αντικρίζοντας από τον διαιτητή δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο εναπομείναν διάστημα, ο ΠΑΣ προσπάθησε να βάλει το γκολ της πρόκρισης, δίχως όμως επιτυχία, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη πρόκριση για τους 8 του θεσμού.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (80′ Χατζηθεοδωρίδης), Μπουζούκης (46′ Περέα), Ζαχίντ, Μακέντα (83′ Κολοβέτσιος).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Καρτάλης, Κρίζμαν, Παμλίδης, Κάστρο (43′ Νικολιάς), Σιόντης (23′ Λιάσος), Ξύδας (75′ Λέο), Σκόνδρας, Αποστολόπουλος.