Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ζενίτ 96-81: Επιστροφή στις νίκες

Ο Παναθηναϊκός ήρθε αντιμέτωπος με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ για την 24η αγωνιστική της Euroleague. Αν και δεν έδειξε τον καλύτερο του εαυτό, ο ΠΑΟ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόμας ,έκανε αυτά που χρειάστηκαν για να πάρει τη νίκη μετά τις δύο διαδοχικές ήττες από Βαλένθια και Ερυθρό Αστέρα.

Ο αγώνας:

Στην αρχή του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός ήταν επιβλητικός και με όλη την ομάδα να κάνει καλή δουλεία, έχτισε μια σημαντική διαφορά, που στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε στο +19(30-11).

Η καλή εμφάνιση της ομάδας του Ρικ Πιτίνο δεν συνεχίστηκε για πολύ αφού οι ”Πράσινοι” τήρησαν την παράδοση της κακής δεύτερης περιόδου και έδωσαν περιθώρια στη Ζενίτ η οποία βρίσκοντας σκοράρισμα κυρίως από το τρίποντο μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά φτάνοντας μέχρι και το -2 1:38 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μία βολή του Μπεν Μπέντιλ και ένα απίστευτο τρίποντο του Ντεσόν Τόμας από το κέντρο του γηπέδου στη λήξη του χρόνου, έστειλαν τις ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 46-40.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο στο 2ο ημίχρονο προσπαθώντας να αφήσουν πίσω τους τα τελευταία δέκα λεπτά και εν μέρει τα κατάφεραν καθώς μπορεί να μην ξέφυγαν πολύ στο σκορ, όμως με οδηγούς τον Ράις και τον Τόμας μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και σταδιακά να το μεγαλώσουν. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο με την ίδια διάθεση και από εκεί και πέρα τα πράγματα κύλισαν ομαλά προς τη νίκη του ΠΑΟ,με τον Ντεσόν Τόμας να συνεχίζει τη μεγάλη του εμφάνιση και τους Ρώσους να μην απειλούν ιδιαίτερα.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 46-40, 71-60, 96-81