Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Μπαρτσελόνα 81-92: Τα ΄χασε στο τέλος ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μπαρτσελόνα μέσα στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Euroleague. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε πολύ θετική παρουσία και φαινόταν δύσκολο να ηττηθεί. Ωστόσο, στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου και καθ’όλη τη διάρκεια του 4ου, έχασε το ρυθμό της στην επίθεση και μη μπορώντας να σταματήσει Μίροτιτς και Ντιλέινι έχασε και το ντέρμπι με 81-92.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ δυνατή άμυνα και περιόρισε τη Μπαρτσελόνα η οποία όμως κερδίζοντας αρκετά φάουλ και ευστοχώντας σε 12 από τις 13 βολές δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν κρατώντας το σκορ στο 23-20.

Η αστοχία των Ισπανών συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από Παπαπέτρου κατάφερε να μεγαλώσει ακόμη λίγο τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 7 πόντων. (45-38)

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι, με τον Μπεν Μπέντιλ να σκοράρει 7 πόντους στα πρώτα τρία λεπτά, έφτασαν μέχρι και το +11(59-48).Όλα άλλαξαν όταν ο κόουτς Πέσιτς της Μπαρτσελόνα, κάλεσε ένα τάιμ-άουτ και ξύπνησε τους παίκτες του οι οποίοι επιστρέφοντας στο παρκέ άλλαξαν εντελώς την εικόνα τους και άρχισαν να ”ροκανίζουν” τη διαφορά , ώσπου στο τέλος της τρίτης περιόδου την είχαν σχεδόν εξαφανίσει. (69-67)

Στη τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα συνέχισε από εκεί όπου είχε μείνει και όχι μόνο βρέθηκε μπροστά για πρώτη φορά, αλλά άρχισε να χτίζει και διαφορά σε βάρος του ΠΑΟ. Με το δίδυμο Ντιλέινι και Μίροτιτς να έχει πάρει φωτιά, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην άμυνα, γεγονός που οδήγησε και στην ήττα του με σκορ 81-92.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 69-67, 81-92