Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Μπάγερν Μονάχου 98-83: Επιστροφή στην 6η θέση

Ένα δυνατό ματς ολοκληρώθηκε στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί της Μπάγερν 96-87.

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και προηγούταν 12-0 μέσα στα πρώτα 4 λεπτά, δίνοντας την εντύπωση πως δεν θα δυσκολευόταν να πάρει τη νίκη. Ωστόσο, η μαχητική και πολύ εύστοχη από την γραμμή των τριών πόντων Μπάγερν, αντέδρασε και μέχρι το ημίχρονο είχε φέρει το ματς στα ίσια. Αρχίζοντας το 2ο μέρος του αγώνα, η ομάδα της Γερμανίας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να φτάσει μέχρι και το +9, όμως οι πράσινοι με την σειρά τους και με οδηγό τον Ντεσόν Τόμας μπόρεσαν να ισορροπήσουν για ακόμη μια φορά παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στην άμυνα και κατάφερε τελικά να πάρει αυτή τη πολυπόθητη νίκη που μετά την ήττα της Αρμάνι από την Εφές τον ανεβάζει και πάλι στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 53-53, 76-75, 98-83

Παίκτες που ξεχώρισαν:                                                                                                                                            ΠΑΟ:        Ντεσόν Τόμας: 18 π./ 9 ρ. (7 επιθετικά)/3α.                                                                                                                Ιωάννης Παπαπέτρου: 13 π./ 9 ρ./ 86% εντός πεδιάς                                                                                              Γιώργος Παπαγιάννης 8 π./5 ρ./ 4 κ.

Μπάγερν: Γκρεγκ Μονρό 17 π. /9 ρ.