Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2: Ανατροπή και απομάκρυνση!

Τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και τρίτη συνολικά σε πρωτάθλημα και κύπελλο πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος επικράτησε στο Αγρίνιο του Παναιτωλικού με 1-2 στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της Super League 1.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τους καλύτερους οιωνούς την αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με τον Αριγίμπι στο 16ο λεπτό, μετά από όμορφο συνδυασμό των παικτών του Παναιτωλικού. Την τελική πάσα την έβγαλε ο Καρέλης ο οποίος ντεμπούταρε με τα Καναρίνια.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Παναιτωλικός λίγο έλειψε να κάνει 2 τα τέρματά του, αλλά του σουτ του Ντίας σταμάτησε στο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τον πρωταγωνιστικό ρόλο, καταφέρνοντας να φέρει τούμπα το παιχνίδι.

Στο 54ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Κρίζμαν να εκτελεί την εσχάτη των ποινών, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Η ολική ανατροπή ήρθε στο 84ο λεπτό, όταν ο Κάργας με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-2, θέτοντας έτσι την ομάδα του σε ασφαλή απόσταση από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Από την άλλη ο Παναιτωλικός συνεχίζει να βρίσκεται σε μπελάδες, καθώς βρίσκεται στην 12η θέση με 13 βαθμούς 2 περισσότερους από την προτελευταία Λαμία και 4 περισσότερους από την τελευταία Λάρισα, οι οποίες έχουν 3 και 2 παιχνίδια λιγότερα αντίστοιχα.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ (Μελίσσας 46′), Περέιρα, Κωνσταντόπουλος, Τσότσαλιτς, Τζανακάκης, Τσιγγάρας (Ντάλσιο 82′), Ταχάρ (Μάζουρεκ 68′), Ντίας, Μπαρμπόσα (Βέργος 74′), Αριγίμπι (Ντουάρτε 74′), Καρέλης.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Παντελάκης, Κάργας, Σάλιακας, Πίρσμαν, Ντομίνγκεζ, Κάστρο (Λιάσος 46′), Καρτάλης (Εραμούσμπε 87′), Νάουμετς (Μπρένερ 37′), Παμλίδης (Μιλιντσεάνου 82′), Λεό (Κρίζμαν 46′).