Παλικαρίσια ισοπαλία για την Σαουθάμπτον κόντρα στην Τότεναμ.

Δύο στα τρία έκαναν οι ομάδες του Λονδίνου στα ματς με τα οποία άνοιξε η «αυλαία» της 20ής αγωνστικής της Premier League.

Παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 38΄ (αποβλήθηκε ο Σαλισού), η Σαουθάμπτον άντεξε την πίεση της Τότεναμ (1-1) και πήρε έναν «χρυσό» βαθμό με τον οποίο απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Κέιν σκόραρε στο δεύτερο μέρος κι έδωσε προσωρινά προβάδισμα στους «Σπερς», αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR διαπιστώθηκε ότι υπήρξε οφσάιντ κι ως εκ τούτου το τέρμα δε μέτρησε.

Δύο 24ωρα μετά την ήττα από την Τότεναμ στο Λονδίνο, η Κρίσταλ Πάλας «καθάρισε» με συνοπτικές διαδιακασίες την αναμέτρηση με την ουραγό Νόριτς (3-0), στην ενδεκάδα της οποίας ξεκίνησαν και οι δύο Έλληνες που διαθέτει στο ρόστερ της, Δημήτρης Γιαννούλης (αντικατστάθηκε στο 46΄ από τον Γουίλιαμς) και Χρήστος Τζόλης (έγινε αλλαγή στο 68΄ από τον Ρόου).

Η αναμέτρηση στο «Σέλχαρστ Παρκ» του Λονδίνου είχε κριθεί από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τα τρία τέρματα, αιφνιδιάζοντας στο έπακρο τα «καναρίνια».

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η Γουέστ Χαμ και, μάλιστα, με άκρως εμφατικό τρόπο. Μετά από δύο σερί ήττες και μία ισοπαλία, τα «σφυριά» έκαναν «πάρτι» απέναντι στην γηπεδούχο Γουότφορντ, υποχρεώνοντας την στην 12η εφετινή της ήττα, και παρέμειναν στο παιχνίδι της κατάκτησης της 4ης προνομιούχου θέσης.

Μάλιστα, οι Λονδρέζοι χρειάστηκε να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα, καθώς το ματς ξεκίνησε με γκολ… από τ΄ αποδυτήρια για την Γουότφορντ, ωστόσο, μέσα σε τρία λεπτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν τα πάνω πριν κλείσει το πρώτο μέρος.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου, ο Μπόουεν έκανε το 3-1, αλλά το γκολ δε μέτρησε καθώς μετά από την εξέταση της φάσης από το VAR διαπιστώθηκε ότι είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.