Πάλεψε με ότι είχε ο Ιωνικός, αλλά ηττήθηκε από την ανώτερη Άντβερπα

Ο Ιωνικός Νίκαιας δεν υπερασπίστηκε την έδρα (Κλειστό Γυμναστήριο Πλάτωνας) και δεν κατάφερε να κάνει το 2/2, στον έκτο όμιλο του FIBA Europe Cup, γνωρίζοντας την ήττα από Άντβερπ με 81-92.

Σε ένα παιχνίδι-γιορτή για τους γηπεδούχους καθώς υποδεχόντουσαν ομάδα εκτός συνόρων μετά από 37 χρόνια, οι παίκτες του Φραντσίσκο Σεγκούρα ήταν ανταγωνιστικοί μόνο για ένα ημίχρονο. Πληρώνοντας την κάκιστη τρίτη περίοδο, όπου οι Βέλγοι είχαν επιμέρους σκορ 31-14, η ομάδα της Νίκαιας έμεινε κρατάει μόνο την εξαιρετική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί της ομάδας και την αποθέωση που γνώρισαν από αυτούς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χαντς με 19 πόντους, ενώ για τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Τζέρμαν με 22 και Γόντικας με 16 πόντους και 7 «σκουπίδια».

Το ματς:

Ο Ιωνικός προηγήθηκε 6-2 με τον Τζέρμαν στα πρώτα λεπτά, με την Άντβερπ ωστόσο να κάνει ένα σερί 9-0 και να βρίσκεται στο +5 στα μισά της πρώτης περιόδου (6-11). Η ομάδα της Νίκαιας απάντησε με επιμέρους σερί 10-0, ενώ λίγο αργότερα, ο Μουέμα ισοφάρισε από τις 45 μοίρες και με παρόμοιο τρόπο έφερε τους Βέλγους στο +6. Ο Αρσενόπουλος ισοφάρισε σε 24-24, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Για περίπου πέντε λεπτά στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (33-33). Από εκείνο το σημείο, η Άντβερπ έτρεξε εκ νέου σερί εννέα πόντων, μέσα σε διάστημα δύο λεπτών, με τους «κυανόλευκους», επίσης εκ νέου, να τρέχουν ένα δικό τους σερί και να μειώνουν με τον Άρτις στον πόντο, ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα. O Γόντικας στα οκτώ δευτερόλεπτα ισοφάρισε και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-45.

Μετά από τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο, οι ομάδες εξακολουθούσαν να είναι ισόπαλες, με τον Τζέρμαν να δίνει «αέρα» τεσσάρων πόντων (55-51). Αυτό, ήταν και το τελευταίο προβάδισμα του Ιωνικού, όπως και το τελευταίο σημείο στο οποίο ήταν ανταγωνιστικός. Με τους Βέλγους να δέχονται μόλις πέντε πόντους στα υπόλοιπα λεπτά του δεκαλέπτου και εκείνους να σημειώνουν 27(!), η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +19 (59-78).

Στην τέταρτη περίοδο ο Ιωνικός έκανε την προσπάθεια του για ανατροπή, με τους Γκιουζέλη και Αρσενόπουλο να μειώνουν αρχικά στους 13 και τον Μουσταφά με δύο βολές να κατεβάζει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο Χαντς δύο λεπτά πριν το τέλος, επανέφερε το +13 για την Άντβερπ, που εν τέλει έφυγε με το «διπλό» από το Κλειστό γυμναστήριο του Πλάτων και την πρωτιά στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-45, 59-78, 81-92

Διαιτητές: Γιντάρας Βιτκάουσκας, Αλίν Φαούρ, Βλαντιμίρ Γέβτοβιτς

Ιωνικός (Σεγκούρα): Άρτις 3, Τζέρμαν 22, Γόντικας 16, Κολοβέρος 5, Μουσταφά 10, Αρσενόπουλος 6, Χατζηκυριάκος, Αθηναίου 7, Χουγκάζ 10, Γκιουζέλης 2, Μούρτος

Άντβερπ (Μπεγκίν): Φρίντιξον 8, Χάντς 19, Κρούτγουιγκ 10, Μουέμα 8, Τίμπι 9, Κόφερ 12, Τ. Ράιντερ 2, Ν. Ράιντερ, Ντεσπαλιέρ 2, Ντόνκορ, Ροτζίερς 17, Έιντερ 5