Πάλεψε αλλά έχασε η εθνική από την Ελβετία 2-1.

Πάλεψε αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 2-1 από την Ελβετία σε φιλικό ματς που έγινε στην Ελβετία, ενόψει των επίσημων αγώνων που ακολουθούν με Κόσοβο την Κυριακή και Σουηδία την Τετάρτη για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έδειξε αδυναμίες στην άμυνα στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων όπου δέχτηκε και τα δύο τέρματα. Ωστόσο η εθνική είχε και θετικά στοιχεία στο παιχνίδι της καθώς κυκλοφορούσε τη μπάλα και προσπαθούσε να δημιουργήσει στη μεσαία γραμμή για να βρει κενούς διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία και να απειλήσει.

Για την Ελβετία βρήκαν δίχτυα οι Τσούμπερ στο 7’ και Βάργκας στο 51’, ενώ για την εθνική είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Παυλίδης στο 34’ που είχε και σουτ στο κάθετο δοκάρι στο 63’.

Στη πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν οι Ελβετοί βρήκαν δίχτυα. Στο 7’ ο Στέφεν Τσούμπερ αξιοποίησε την ασίστ του Βίντερ και με πλασέ νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 1-0. Η εθνική ανέβασε την απόδοση της μετά το 25’ και στο 34’ έφερε το ματς στα ίσα (1-1) με το τέρμα του Παυλίδη μετά το γύρισμα του Μπακασέτα.

Τα αμυντικά κενά και η ολιγωρία έκαναν πάλι την εμφάνιση τους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους όπου πάλι οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με τον Τσούμπερ να δίνει την ασίστ στον Βάργκας στο 51’ έγραψαν το 2-1. Η εθνική βρέθηκε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 63’ όταν ο Παυλίδης σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Στον εναπομείναντα χρόνο η Ελλάδα είχε την κατοχή, κυκλοφόρησε την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα. Στις καθυστερήσεις ο Βλαχοδήμος με εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε το σκορ στο 2-1.

Διαιτητής: Αντι Μουνούκα (Φινλανδία)

Κίτρινες: Μάνταλος, Μαυροπάνος

ΕΛΒΕΤΙΑ: Κόμπελ, Ροντρίγκες (46΄ Λοτόμπα), Βίντμερ (46΄ Γκαρσία), Τσόμερ (45΄ Βάργκας), Σερ, Τσέσιγκερ, Ζούμπερ (64΄ Φάσναχτ), Ζακάρια, Φρόιλερ, Σο (46΄ Αμπίσερ), Σεφέροβιτς (69΄ Ζεκίρι).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (79΄ Σάλιακας), Χατζηδιάκος (65΄ Παπαδόπουλος), Μαυροπάνος, Τσιμίκας (46΄ Γιαννούλης), Μπακασέτας (65΄ Μάνταλος), Ζέκα, Μπουχαλάκης (46΄ Σιώπης), Κούτρης, Βρουσάι, Παυλίδης (70΄ Δουβίκας).