Ουόριορς και Τόμπσον σταμάτησαν τους Μπακς.

Με πρωταγωνιστές τους Τζόρνταν Πουλ και Κλέι Τόμπσον, οι οποίοι πέτυχαν μαζί 68 πόντους, οι Ουόριορς επικράτησαν άνετα των Μιλγουόκι Μπακς με 122-109, βάζοντας τέλος στο σερί έξι διαδοχικών νικών των πρωταθλητών.

Ο Τόμπσον, τελείωσε τον αγώνα με 38 πόντους και ο Πουλ με 30, ενώ ο Στεφ Κάρι «έμεινε» στους οκτώ. Από τα «ελάφια», ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν… απελπιστικά μόνος και στα 34 λεπτά που αγωνίσθηκε, σημείωσε 31 πόντους, μάζεψε οκτώ ριμπάουντ και μοίρασε τρεις ασίστ. Ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 18 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ευστόχησε σε δύο δίποντα.

Το καθοριστικό σημείο, που έκρινε και τον νικητή, ήταν τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 11-0, τον Πουλ να φθάνει στους 25 πόντους και την διαφορά να πηγαίνει στο +20 (78-58).

Ο επόμενος αγώνας των Μπακς, θα διεξαχθεί το πρωί της Τρίτης (05:00) στο Σολτ Λέικ Σίτι, με αντίπαλο τους Γιούτα Τζαζ.