Oριστική διακοπή του ντέρμπι με απόφαση μετά απο ένα δύωρο με 1 – 1

Το ντέρμπι των αιωνίων Ολυμπιακού – Παναθηναϊκού ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις με πολλές φάσεις για γκολ και απο τις δυο ομάδες .

Ο Μαρτίνεθ ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με μιά αλλαγή με Πασχαλάκη , Ροντινει, Ρέτσο, Ντόη, Ορτέγκα στην άμυνα. Καμαρά, Αλεξανδρόπουλο, αντί Εσε. Στην επίθεση Φορτούνη από δεξιά αριστερά τον Ποντένσε με τον Μασούρα, και Έλ Κααμπί προωθημένοι.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλες του τις γραμμές στο Α ημίχρονο είχε περισσότερες τελικές και ευκαιρίες για γκολ 8 τελικές έναντι 5 του Ολυμπιακού.

Στο 8″ η πρώτη τελική για τον Ολυμπιακού σε ένα καλό σουτ του Ποντένσε, μόλις άουτ στο κάθετο αριστερό δοκάρι του Μπριόλι.

Στο 10″ καί στο 11″ διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με δυο σουτ να μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

Στο 21″ ο Ελ Κααμπί έχασε την πρώτη του ευκαιρία με προβολή από γύρισμα του Ροντινει από δεξιά. Στο 25″ από τις γνωστές πρωτοβουλίες του Φορτούνη ελίχθηκε με την μπαλα και την έστρωσε για ένα φοβερό σουτ μόλις άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπριόλι.

Και στο 28″ από ένα αμφισβητούμενο φάουλ πάνω στον Ορτέγκα από αριστερά κοντά στην περιοχή του Ολυμπιακού με τον Παλάσιο έγινε ένας χαμός στα καρέ του Ολυμπιακού δεν βρέθηκε ένας να διώξει την μπάλα μακριά με τον Ρέτσο να διώχνει την μπάλα πάνω σε αντίπαλο και να καταλήγει στον Βαγιανίδη και να την στέλνει εύκολα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 0 – 1 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο 31″ μεγάλη φάση με Μασούρα και Ελ Καμπί δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.Στο 33″ νέα ευκαιρία του Παναθηναϊκού σώζει ο Πασχαλάκης σε σουτ του Βαγιανίδη Στο 37″ καλό σουτ του Γιούρισιτς, μόλις άουτ.

Στο 42″ σουτ του Ελ Κααμπί αποκρούστηκε σε κόρνερ. Στο 45¨” κίτρινη. καρτα στον Φορτουνη από το πουθενά. Το ημίχρονο λήγει με 0 -1 για τον Παναθηναϊκό.

Β ημίχρονο χωρίς κανένας να υποψιαστεί τι θα ακολουθήσει στα επόμενα 4″

Στο 49″ γίνεται ένα λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού και κερδίζει την μπάλα ο Μαντί Καμάρα την αλλάζει με τον Ποντένσε ο Κοντός του πετάει ασίστ την μπάλα μπροστα και πλασάρει τον Μπριόλι με διαγώνιο σουτ για την ισοφάριση σε 1 – 1 για τον Ολυμπιακό. ο Μαντί Καμαρά.

Από εκείνο το σημείο μπάλα δεν ξανά είδαμε έγινε ένας χαμός από καπνογόνα για τους πανηγυρισμούς για την ισοφάριση και παράλληλα ένας κάθρος αληταράς που τον αφήνουν με κροτίδες να μπαίνει στο γήπεδο πέταξε μια κροτίδα από το αριστερό κόρνερ του Παναθηναϊκού τραυματίζοντας του Χουανγκαρ Το ματς διακόπηκε στο 49″ μετά το γκολ του Ολυμπιακού.

Πέρασαν δύο ώρες για να μάθουμε αν θα συνεχιστεί το παιχνίδι η όχι.

Ο Παναθηναικος αποχώρησε για τα αποδυτήρια και μετά από λίγα λεπτά κι ο Ολυμπιακός .Τα λεπτά περνούσαν και μαθαίνουμε ότι ο Ιταλος διαιτητής κάλεσε τις ομάδες να βγουν για να συνεχιστεί το παιχνίδι . Μόνο ο Ολυμπιακός βγήκε ο Παναθηναϊκός δεν βγήκε ποτέ. ο κόσμος είχε αρχίσει να αποχωρεί κατά της 22 οο η ωρα. είχε διακοπεί 20,40.

Τώρα η απόφαση για την τύχη του αγώνος θα το μάθουμε αύριο

Το ματς ποιοτικά ήταν καλό αλλά μας το χάλασε αυτό το αληταριο δεν άκουσα να τον συλλάβουν και να του χρεόσουν όλη την ζημιά που προκάλεσε με την κροτίδα.Υπάρχει και ένα άλλο θέμα με το λέιζερ τα μεγάφωνα συνεχώς παρακαλούν τους οπαδούς του Ολυμπιακού και να μην πειθαρχεί κανένας.

Ο Παναθηναικος μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού ήταν καλύτερος σαν ομάδα .
Ο Ολυμπιακός για μια ακόμα φορά δέχθηκε αμυντικά μεγάλη πίεση και να μας σώζει πάλι ο Πασχαλάκης . Διακρίθηκαν Φορτούνης Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλος, Καμαρά, Πασχαλάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης – Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλος, Καμαρά, Ποντένσε, Φορτούνης, Μασούρας, Ελ Κααμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Αράο, Σένκεφελντ, Μλαντένοβιτς, Τσέριν, Ρούμπεν Πέρεθ, Τζούρισιτς, Παλάσιος, Μπερνάρ, Ιωαννίδης.