Όνειρο ήταν και γκρεμίστηκε από μια φάση το 0-2 σε 4-2

Ό Ολυμπιακός μέχρι το 45+1 ήταν κυρίαρχος στο Λονδίνο και να κερδίζει την Τότεναμ μέσα στο γήπεδό της με 0-2. Όλα ήταν υπέρ του Ολυμπιακού μόλις στο 6¨ ο Έλ Αραμπί είχε κεραυνοβολήσει έξω από την περιοχή τον Κασανίγκα γράφοντας το Τότεναμ -Ολυμπιακός 0-1.
Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που απειλούσε την Τότεναμ και με δεύτερο γκολ, αφού ο Σα στο 13¨ απέκρουσε την πρώτη ευκαιρία της Τότεναμ σε σκαστή κεφαλιά του Σόν από φάουλ. Το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό στο 19¨ ήταν γεγονός ο Μασούρας εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά ένα τακουνάκι του Γκιγιέρμε και η μπάλα στρώνεται στον Σεμέδο από κοντά πλασάροντας άνετα τον Κασανίγκα και το ταμπλό στο νέο στάδιο της Τότεναμ έγραψε Τότεναμ Ολυμπιακός 0-2.

Όλα πήγαιναν για ένα θρίαμβο του Ολυμπιακού μέχρι το 45+1 στις καθυστερήσεις ένα μοιραίο λάθος του Μεριά έφτανε για να γκρεμίσει ένα όνειρο και να γίνει εφιάλτης. Η Τότεναμ πέτυχε να μειώσει το σκορ ένα λεπτό πριν λήξει το Α ημίχρονο. Η Τότεναμ στο Β ημίχρονο μπήκε με άλλη ψυχολογία ανεβασμένη στα ύψη επόμενο ήταν με τον Ολυμπιακό να έχει μειωμένη ψυχολογία και πολύ γρήγορα ήρθε και το δεύτερο γκολ για την Τότεναμ. Στο 50¨ ο Μάουρο γύρισε από δεξιά στον Κέιν ο οποίος με πλασέ γράφει το 2-2, η φάση ξεκίνησε από καθαρό φάουλ πάνω στον Τσιμίκα αλλά ο Βούλγαρος διαιτητής δεν το έδωσε , μετά το πρώτο γκολ δώρο είχαμε και τον διαιτητή να βοηθάει την Τότεναμ να ισοφαρίσει.
Στο 73¨ ήρθε και η πλήρης ανατροπή για την Τότεναμ με σουτ μέσα από την περιοχή δεξιά.
Και στο 77¨ η Τότεναμ γράφει το τελικό 4-2 ο Έρικσεν εκτέλεσε το φάουλ, και ο Κέιν πήδηξε μόνο αυτός και με κεφαλιά άφησε άναυδο τον Σα.

Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι αν ο Μεριά δεν έκανε ένα τέτοιο σοβαρό λάθος, που σε τέτοιο επίπεδο αγώνων Champions League δεν είναι δυνατόν να γίνονται, θα βλέπαμε άλλο αγώνα στο Β ημίχρονο με αυτό το λάθος ήρθαν τα πάνω κάτω, και γύρισαν όλα υπέρ την Τότεναμ.

Πάμε να δούμε και τις άλλες φάσεις του παιχνιδιού: Στο 3¨ ο Μασούρας επιχειρεί δυνατό σουτ άουτ, 17¨ ο Ποντένσε χάνει μοναδική ευκαιρία να κάνει το 0-2 όταν πέρασε όποιον έβρισκε μπροστά του και αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Μασούρα τον έκοψαν πάνω στο σουτ. 25¨ Πρόβλημα με τον Σεμέδο σε σύγκρουση με τον Γκασανίγκα. Στο 32¨ νέα ευκαιρία με τον Μεριά σούταρε έξω από την περιοχή μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του Κασανίγκα. Στο 39¨ άδικη κάρτα στον Σεμέδο και φάουλ που πέρασε σύριζα άουτ.Στο 49¨λάθος του Σα έδωσε την μπάλα σε αντίπαλο και κινδύνεψε ο Ολυμπιακός. Στο 69¨ φάουλ του Μπουχαλάκη πάνω στη γραμμή της περιοχής για την Τότεναμ ευτυχώς πέρασε μόλις άουτ η μπάλα. Στο 71¨κίτρινη κάρτα για τον Τσιμίκα, 74¨ αλλαγή για τον Ολυμπιακό ο Βαλμπουενά αντί του Μπουχαλάκη, και στο 78¨ Ρατζέλοβιτς αντί Ποντένσε. στο 85¨ ο Γκερέρο μπαίνει αντί του Έλ Αραμπί. Στο 88¨ άστοχη κεφαλιά του Σεμέδο, μετά από γέμισμα του Βαλμπουενά. Τρία λεπτά καθυστερήσεις και τέλος αγώνα

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μεριά, Σεμέδο, Ομάρ, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας, Ποντένσε, Ελ Αραμπί by Αποστόλης Λιβάνιος
Τότεναμ (Ζοσέ Μουρίνιο): Γκαζανίγκα, Ρόουζ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Οριέ, Ντάιερ, Γουίνκς, Ντέλε Άλι, Λούκας, Σον, Κέιν.
Στον πάγκο των Πειραιωτών: Αλέν, Μπενζιά, Γκερέρο, Βαλμπουενά, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Ραντζέλοβιτς by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο της Τότεναμ: Όστιν, Βερτόνχεν, Σισοκό, Λο Σέλσο, Σεσενιόν, Έρικσεν, Εντομπελέ