Oλυμπιακός: Θέαμα και θρίαμβος επί του Άρεως με 4-2 (BINTEO)

Αποτελεσματικός και θεαματικός απόψε ο Ολυμπιακός συνέτριψε και τον Άρη με Αγγλικό σκορ 4-2. Παραμένει πρώτος στην βαθμολογία και ακολουθούν τα δυο παιχνίδια εκτός έδρας με τον ΟΦΗ την Τετάρτη και την Κυριακή με την ΑΕΚ.

Με 4-3-3 παρέταξε την ομάδα ο Μαρτίνς με τον Γκιγιέρμε να επιστρέφει κανονικά σε αγώνα πρωταθλήματος και να ανοίγει το σκορ στο 22¨.και να κάνει το 1-0 Τον Έλ Αραμπί να μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα στο 24¨ από σέντρα του Μασούρα από δεξιά, φθάνοντας νωρίς το σκορ σε 2-0. Στο 31¨ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια η μπάλα από κεφαλιά του Βέλεθ έφτασε στον Ράουζ να σκοράρει σε 2-1.

Στο 45¨ είχαμε το ωραιότερο γκολ της συνάντησης ο Βαλμπουενά από την αριστερή πλευρά είδε από δεξιά τον Ομάρ μπαλιά 40 μέτρων με μια προσποίηση ο Ομάρ με το αριστερό ξετίναξε τα δίχτυα από μεγάλη απόσταση κάνοντας το 3-1.

Στο 61¨ ο Βέλεθ ανέτρεψε τον Βαλμπουενά και ο διαιτητής αμέσως έδειξε το σημείο του πέναλτι μετά από μια περίεργη καθυστέρηση 2 λεπτών το εκτελεί ο Βαλμπουενά και το σκόρ γίνεται 4-1 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο 72¨ ο Σα έκανε μια άστοχη έξοδο ο Άρης πέτυχε γκολ αλλά το VAR το ακύρωσε ως οφσάϊτ.
Στο 83¨ ο Άρης μείωσε το σκόρ σε 4-2 με τον Ντικινί.

Πάμε να δούμε και τις υπόλοιπες φάσεις του παιχνιδιού:

1¨ Ο Έλ Αραμπί χάνει μοναδική ευκαιρία με τα από σέντρα του Τσιμίκα δεν βρήκε την μπάλα με το κεφάλι.Στπ 5¨ νέα σέντρα από αριστερά πάλι με τον Τσιμίκα κεφαλιά του Έλ Αραμπί σε κόρνερ. Νέα ευκαιρία με τον Ομάρ στο 10¨ κατέβηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα σούταρε πάνω στο σώμα του. Μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο 14¨¨ από σέντρα του Μασούρα κεφαλία Βαλμπουενά μόλις άουτ. στο 14¨

Ένα σούτ του Άρη στο 18¨ αρκετά μέτρα άουτ. Νέο σούτ το Άρη στο 19¨ μπλοκάρει την μπάλα ο Σα. 24¨ έχουμε την πρώτη κίτρινη κάρτα για τον Μπουχαλάκη με τα χέρια κράτησε αντίπαλο.Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 24¨ με κάθοδο Τσιμίκα από αριστερά σέντρα, αποκρούουν σε κόρνερ.Στο 28¨¨
νέα κάρτα κίτρινη στον Καμαρά.Ο Τσιμίκας στο πρώτο ημίχρονο είχε 7 σέντρες από αριστερά. Ο Μασούρας στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου είχει δυα καταπληκτικά σούτ από αριστερά το ένα απέκρουσε ο τερματοφύλακας και το άλλο άουτ.

Β ημίχρονο στο 56¨μεγάλη ευκαιρία με τον Έλ Αραμπί η μπάλα έκανε έσκασε στο έδαφος και έφυγε άουτ.Ο Ολυμπιακός έχει κατεβάσει ταχύτητα κει ρυθμό το σκορ είναι 4-1 Στο 70¨ μπαίνει ο Λοβέρα στη θέση του Βαλμπουενά που αποθεώνεται από την θύρα 7. 79¨ μεγάλη απόκρουση το Σα σε δυνατό σουτ του Άρεως. Στο 80¨ αλλαγή για τον Ολυμπιακό ο Σουντανί παι΄΄ιρνει την θέση του Έλ Αραμπί. Αλλαγή για τον Ολυμπιακό στο 85¨ στην θέση του Γκιγιέρμε μπαίνει ο Λάζαρος. 86¨ ο Σουντανί από δεξια τρέλανε τον αντίπαλό του με τις προσποιήσεις σούταρε η μπάλα κόρνερ.

Μεγάλη φάση στο 93¨¨ από τον Σουντανί σούταρε δυνατά άουτ. Λήξη αγώνος.

Πρώτος παίκτης mvp για μια ακόμα ο Ματιέ Βαλμπουενά. τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Τσιμίκας από αριστερά οργίασε με τις προωθήσεις του μας θύμισε εμάς τους παλιούς τον Θανάση Αγγελή.Επίσης μεγάλο παιχνίδι από τον Ομάρ πέτυχε ένα φοβερό τέρμα. Ο Γκιγιέρμε άρχοντας στο κέντρο του γηπέδου. Πολύ καλός και ο Μασούρας ανεβάζει απόδοση όσο αγωνίζεται δίκαια έχει πάρει την φανέλα σπίτι του. Μπουχαλάκης και Καμαρά αν και έκαναν αρκετά λάθη χωρίς να κοστίσουν μπορούμε να πούμε ότι ήταν καλοί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Ομάρ, Γκιγιέρμε (84′ Χριστοδουλόπουλος), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας, Βαλμπουενά (70’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (80′ Σουντανί).

ΑΡΗΣ: Εμαν, Κόρχουτ, Βέλεθ (65’ Σόουζα), Δεληζήσης, Ρόουζ, Μπα, Ματίγια, Μαντσίνι, Λάρσον, Φετφατζίδης (65’ Μαρτίνες), Ιντέγε (45’ Ντιγκινί λ.τρ.).