Ολυμπιακός – Σλόβαν Μπρατισλάβα 1-1

Με δημιουργό τον Βαλμπουενά και σκόρερ τον Ελ Αραμπί ο Ολυμπιακός 1-1 κράτησε την πρόκριση ζωντανή για την ρεβάνς στις 11-8 με την Σλόβαν Μπρατισλάβα.

Στο πρώτο ημίχρονο ένας Ολυμπιακός μια από τα ίδια σαν να μην άλλαξε τίποτα. Απλα στο πρώτο 20λεπτο κυκλοφορούσαν την μπάλα περισσότερο από άλλες φορές αλλά δεν ήξεραν πως και με τι τρόπο να επιτεθούν. Όταν ο ηγέτης βρίσκεται στον πάγκο επί 68 λεπτά επόμενο είναι να μην υπάρχουν και κλασικές ευκαιρίες.Στα επομενα λεπτα η Σλόβαν ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο του γηπέδου δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ και το ημίχρονο έληξε με 0-0.

Για το Β ημίχρονο είχα αναρτήσει ότι για να συνέλθει ο Ολυμπιακός πρέπει να γίνουν τρεις αλλαγές Ρατζέλοβιτς, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί. Τελικά οι τρεις αλλαγές έγιναν με τα ονόματα που προανέφερα αλλά όχι στο 46″ αλλά στο 68″.δεν νομίζω να το έχει πετύχει αυτό άλλος δημοσιογράφος.

Προλάβαμε μόνο να ισοφαρίσουμε, πιστεύω αν οι αλλαγές έχουν γίνει στο 46″ θα είχαμε απόψε νικήσει την Σλόβαν. Ο Ολυμπιακός με την εισοδο κυριως των Βαλμπουενά Ελ Αραμπί ανέβασε την απόδοση του κατακόρυφα και παράλληλα με την είσοδο του Ροντρίγκες ήταν Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά. Ο νέος προπονητής τώρα μαθαίνει τους παίκτες και θα κάνει ακόμα πιο σωστα τις επιλογές του.

Όμως επιμένω ο Ολυμπιακός θέλει ακόμα 3 με 4 παίκτες από το πάνω ράφι.
Στο 63″ ο Παπασταθόπουλος μετά από πίεση έκανε το λάθος και του έκλεψε την μπάλα ο Γκριν και την έστειλε στα δίχτυα του Βατσλικ γράφοντας το 0-1 για την Σλόβαν. Ο Παπασταθόπουλος διαμαρτυρηθηκε στο διαιτητή ότι δέχθηκε σπροξημο που δεν είδε ο Βέλγος διαιτητής.

Και στο 87″ ο Βαλμπουενά απο κόρνερ σέρβιρε ακριβώς στο κεφάλι του Ελ Αραμπί στο δεύτερο δοκάρι σιγά να μην τ,οχανε ο Μαροκινός και γράφει το 1-1 με κεφαλιά.
για τον Ολυμπιακό και μεγάλες ελπίδες για την πρόκριση .

Ο Κορμπεράν ξεκίνησε το ματς με τον Βατσλικ κάτω από τα δοκάρια, με Σισέ και Παπασταθόπουλο στο κέντρο της άμυνας, με Ρέαμπτσιουκ και Άβιλα στα αμυντικά άκρα. Στο κέντρο ο Εμβιλά με τον Κούντε και τον Μαντί Καμαρά, στα εξτρέμ ο Μασούρας με τον Ζίνκερναγκελ, στην επίθεση ο Τικίνιο.

Στο 7′ κατέβασμα της μπάλας από τον Τικινιο για τον Μασούρα, ο οποίος κάνει σουτ, απελπιστικά άουτ. Στο 11′ σουτ του Τικίνιο, η μπάλα κοντράρει και φτάνει εύκολα στα χέρια του Χόβαν. Στο 16′ σέντρα του Γκριν, με τον Μπαργκεσιάν να κάνει την προβολή, στο δεξί δοκάρι. Στο 23′ νέα ευκαιρία για την Σλόβαν με τον Μπαργκεσιάν, μπλοκάρει ο Βατσλικ. Στο 36′ πλασέ του Εμβιλά, άουτ. Στο 37′ η μπάλα στρώθηκε στον Κούτσκα, ο οποίος από κοντά ευτυχώς έκανε άσχημο σουτ. Στο 44′ σουτ του Κούντε άουτ.

Στο 53′ δυνατό σουτ του Μασούρα, έδιωξε σε κόρνερ ο Χόβαν. Στο 62′ σε γύρισμα του Καμαρά έδιωξε ο Χόβαν.

Στο 63′ η Σλόβαν άνοιξε το σκορ όταν μετά από πίεση που δέχθηκε ο Παπασταθόπουλος, έκανε το λάθος με τον Γκριν να κλέβει την μπάλα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Βατσλικ. Ο Σωκράτης διαμαρτυρήθηκε ότι είχε δεχθεί σπρώξιμο, όμως VAR δεν υπήρχε.

Στο 79′ πλασέ του Ροντρίγκες, με το που μπήκε στο ματς, άουτ.

Στο 87′ ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και νίκησε τον Χόβαν.

Στο 89′ σε νέο κόρνερ του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Σωκράτη άουτ. Στο 90′ μεγάλη ευκαιρία για την Σλόβαν με τον Ραμίρεζ, όμως ο Βατσλικ λέει “όχι”.

Κίτρινες: Εμβιλά, Μασούρας – Κάσια

Ολυμπιακός: Βατσλίκ – Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (68′ Βαλμπουενά), Κούντε, Μασούρας (79′ Ροντρίγκες), Ζινκερ Νάγκελ (55′ Ραντζέλοβιτς), Τικινιο (68′ Ελ Αραμπί).

Σλόβαν Μπρατισλάβας: Χόβαν, Πούστσεκ, Κάσια, Αμπένα, Ντε Μάρκο, Κούτσκα, Κανκάβα, Μπαργκεσιάν (82′ Ραμίρες), Καχβετάτζε, Ζμριάλ, Γκριν.