Ολυμπιακός – Σαχτάρ 1- 0

Α ημίχρονο Κριστινσον Βρουσαι Αβραάμ Μανωλάς Ρεαμπτσιουκ Μπουχαλάκης Κουντε Μασούρας Βαλμπουενα Τικινιο Φορτουνης

Πρώτο σουτ του Φορτούνη από πασα Βαλμπουενά αουτ στο 13″ 17″ Κεφαλια Τικινιο αουτ από πασα παλι Βαλμπουενά

22″ Πρώτη κεφάλια Μασουρα στο δοκάρι δευτερη κεφάλια Τικινιο και γκολ 1 – 0 για τον Ολυμπιακό. Αλλαγη στο 27″ Αγκι μπου έξω Μπουχαλάκης

Α ημίχρονο ένα μετριο ήσυχο ματς με τον Ολυμπιακό σαφώς καλυτερος απο την Σαχτάρ που προηγηθηκε στο 22″ με τον Τικινιο. Καλυτεροι παίκτες ο Βαλμπουενά με τον Φορτουνη που συνεργάζονται με κλειστά μάτια. Ο Βρουσαι ως δεξιός μπακ παρα

πολυ καλός με συχνές απελάσεις και

ταχυτατος. Μανωλάς Αβραάμ εγγύηση στο κέντρο της άμυνας με τον Κριστινσον αλάνθαστο.

Β ημίχρονο-

Αλλαγές μέσα Μπα, Λόπες Παπασταθόπουλος, Λαλα, Καρβαλιο, Μάντι Καμάρα, Σισέ, Ονιεκουρου. Έξω Βαλμπουενά Φορτουνης, Ρεαμπτσιουκ, Αβραάμ Μανωλάς, Μασούρας, Κουντε, Βρουσαι,

Όλα τα λεφτά οι Σισέ στο Β μέρος ως αριστερός μπακ σαρωνε όλη την πλευρα μόνος του. Λόπες καλή προσπαθεια στο 68 καλο σουτ μόλις αουτ.
87″ Κεφάλια Σισέ από κόρνερ μπλοκάρει ευκολα ο Τρουβιν. 89″ Αλλαγή Κριστινσον με Καραργυρη. Το δευτερο ημιχρονο ήταν πολυ φτωχό σε φάσεις στις δυο εστίες.

Το συμπέρασμα από το σημερινό παιχνιδι ειναι οτι θα πρεπει να παιζουν Βαλμπουενά μαζί με Φορτουνη και ως αριστερός μπακ ο Σισέ που ήταν 🌙απόψε η αποκάλυψη του αγώνος. Είδαμε επιτέλους έναν αριστερό μπακ να παταει περιοχη με τσαμπουκά και να περναει όποιον έβλεπε μπροστά του. Επίσης μπακ δεξί ο Βρουσαι ήταν κι αυτός από τους καλυτερους στο Α μέρος.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον – Βρουσάι, Μανωλάς, Παπαδόπουλος, Ρέαμπτσιουκ – Κούντε, Μπουχαλάκης – Μασούρας, Φορτούνης, Βαλμπουενά – Τικίνιο

Σαχτάρ (Ντε Τζέρμπι): Τρούμπιν, Κονόπλια, Στεπανένκο, Μούντρικ, Μπόριατσουκ, Μπουλέζα, Μιζνιόφ, Μπόνταρ, Τοπάλοβ, Μπονταρένκο, Ματβιένκο.