Oλυμπιακός Πογκόν 1-1

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΙΑΛΟΣ
Ο Προπονητής του Ολυμπιακού μετά το πρώτο φιλικό στην Πολωνία δήλωσε:

Οι παίκτες μου θα δουλέψουν σκληρά και θα είμαστε πανέτοιμοι για τα δυο παιχνίδια με την Πλζεν τέλος Ιουλίου

Ο Γιάννης Μασούρας ήταν ο σκόρερ για το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού για την νέα σεζόν στο 1-1 με την Πλζεν

Ο Ολυμπιακός μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Βαλμπουενά με μία εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Μασούρα, αυτός γύρισε την μπάλα, όμως οι αμυντικοί της Πόγκον έδιωξαν σε κόρνερ.
Στο 16’ και πάλι Βαλμπουενά και Μασούρας συνδυάστηκαν εξαιρετικά, όμως το σουτ του τελευταίου δεν βρήκε στόχο, για να φτάσουμε στο 19’, όταν και η Πόγκον, στην πρώτη ευκαιρία της στιγμή στο ματς, έφτασε στο γκολ. Ήταν η κεφαλιά του Γκουαροτσένα που έπιασε στον… ύπνο την άμυνα του Ολυμπιακού, νικώντας τον Τζολάκη για το 1-0.

Στο 30’ η κεφαλιά του Μπα μετά από κόρνερ του Τσιμίκα πέρασε πάνω από τα δοκάρια, στο 36’ ο Τζολάκης έβγαλε το σουτ του Κόζουλκ, ενώ στο 41’ η κεφαλιά του Φράκτσακ πέρασε άουτ, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή και στο β’ μέρος, με το σουτ του Μπρούνο να περνά άουτ στο 49’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, στο 54’, η κεφαλιά του Κόζουλι δεν βρήκε στόχο. Ακολούθησαν ακόμα δύο κεφαλιές από παίκτες του Ολυμπιακού, στο 58’ του Βούκοβιτς και στο 61’ του Ντουρμισάι, οι οποίες όμως πέρασαν άουτ, για να φτάσουμε στο 65’, όταν και μετά από φάση διαρκείας μπροστά από τα καρέ των Πολωνών, ο Μασούρας με όμορφο πλασαριστό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

Στο 76’ το σουτ του Ντουρμισάι πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ ο ίδιος ήταν πρωταγωνιστής και της φάσης του 80ου λεπτού, όμως το σουτ που επιχείρησε, μετά την εξαιρετική προσπάθεια από τα δεξιά και την ασίστ του Μασούρα, σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο 83’ ο Ολυμπιακός έχασε ακόμα μία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, με το σουτ του Βούκοβιτς να περνά άουτ, όπως και η κεφαλιά του Ντουρμισάι στο 90’, με το ισόπαλο 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Τσιμίκας, Μπα (46’Βουκοβιτς), Αβρ. Παπαδόπουλος ( 46’ Τοροσίδης), Γιάννης Μασούρας, Ανδρούτσος, Γκιγέρμε (67’ Σουρλής), Μπρούνο, Βαλμπουενά ( 46’Ποντένσε), Κάιπερς ( 46’Ντουρμισάι), Σολδάνο (46’ Γκερέρο)