Ολυμπιακός πέρασε πάλι στις νίκες | Κέρδισε 2-0 τον Ατρόμητο

Με τον Κονγκολέζο επιθετικό να ανοίγει λογαριασμό με την “ερυθρόλευκη” φανέλα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 του Ατρόμητου στο “Γ. Καραϊσκάκης” και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από 29 ημέρες.

Δύο γκολ του Σεντρίκ Μπακαμπού ήταν αρκετά για να χαρίσουν τη νίκη στους Πειραιώτες, στο δεύτερο ντεμπούτο του Μίτσελ. Ο Ατρόμητος άντεξε για 45 λεπτά και παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Γιαννιώτη έμεινε στους οκτώ βαθμούς και την 6η θέση. Από την άλλη, οι “ερυθρόλευκοι” ανέβηκαν στη δεύτερη θέση με 11 πόντους, όντες στο -4 από τον Παναθηναϊκό με ματς περισσότερο.

Ο αγώνας

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό του. Οι παίκτες του Μίτσελ το κατάφεραν με σχετική άνεση να έχουν τον έλεγχο και να απειλούν. Ευκαιρίες υπήρξαν στα πρώτα 30′, χωρίς όμως να είναι κάποια εξ’ αυτών πολύ μεγάλη. Στο 31ο λεπτό, ο Μπακαμπού εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την εξαιρετική σέντρα του Ρέαμπτσιουκ και παραλίγο να σκοράρει, όμως ο Γιαννιώτης σταμάτησε την κεφαλιά του. Στο 37′, μετά από παρέμβαση και του VAR, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι χάρη σε χέρι του Ροτάριου. Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί ανέλαβε την εκτέλεση όμως νικήθηκε από τον πορτιέρε του Ατρόμητου. Στο 45’+1′, οι “ερυθρόλευκοι” κέρδισαν κι άλλο πέναλτι, αυτή τη φορά από ανατροπή του Μπακαμπού. Ο Κονγκολέζος πήρε τη μπάλα αγκαλιά, ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Γιαννιώτη, ο οποίος ξανά έπεσε σωστά. Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο. Ο Ολυμπιακός πίεζε, θέλοντας να “καθαρίσει” το ματς. Στο 57′, ο σκόρερ απείλησε εκ νέου, με κεφαλιά του να περνάει οριακά άουτ. Εννέα λεπτά αργότερα, οι Βαλμπουενά και Μπακαμπού συνεργάστηκαν με τον δεύτερο να βγαίνει τετ α τετ με τον Γιαννιώτη και να πλασάρει εύστοχα για το 2-0. Δευτερόλεπτα αργότερα ξάπλωσε στο έδαφος αντιμετωπίζοντας ένα πρόβλημα, λόγω του οποίου εν τέλει αντικαταστάθηκε. Στο 90’+2′, ο Γκάρι Ροντρίγκες βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση και σούταρε προ κενής εστίας, αλλά ο Χατζηισαΐας απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του ματς.

ΓΚΟΛ: 45’+2′ (πέναλτι), 68′ Μπακαμπού

Κίτρινες: 52′ Μασούρας / 45+1′ Κιβρακίδης, 51′ Γκονζάλες, 78′ Μουνίθ, 90’+2′ Ρομπάιγ

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Βρσάλικο, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ (90′ Σαμασέκου), Μασούρας (62′ Ροντρίγκες), Βρουσάι (62′ Αγκ. Καμαρά), Ελ Αραμπί (46′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (72′ Αμπ. Καμαρά).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρεθ (81′ Μαυρομμάτης), Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες (81′ Έρλινγκμαρκ), Κουέν, Φριτζόνσον (81′ Τζαβίδας), Ροτάριου (70′ Μουνίθ), Κιάρτανσον, Ρομπάιγ.