Oλυμπιακός – ΠΑΟΚ 1 – 2

Ο Ολυμπιακός γράφει την χειρότερη περίοδο από την εποχή που ιδρύθηκε, στο Ελληνικό πρωτάθλημα και στην Ευρώπη.. Νέα ήττα στο καραϊσκάκη από τον ΠΑΟΚ με 1 – 2 με αποτέλεσμα να βρίσκεται μήνα Οκτώβριο 10 βαθμούς πίσω από τον αιώνιο αντίπαλό του Παναθηναϊκό.

Οι βαθμοί μαζεύονται; όχι βέβαια γιατί για να μαζευτούν πρέπει πρώτα να έχεις ομάδα από το καλοκαίρι και όχι να προσπαθούμε να την οργανώσουμε από τον Σεπτέμβριο και μετά. Τα θέματα είναι πολλά.

Παμε στην νεα ήττα από τον ΠΑΟΚ γΙατί έχασε ο Ολυμπιακός. Με την Καραμπάχ επαιξε τερματοφύλακας ο Πασχαλάκης και είπαμε βρήκαμε έναν κανονικό τερματοφύλακα με την σπουδαία απόδοσή του. Ξαφνικά με τον ΠΑΟΚ ο κ. Μίτσελ χωρίς κανένα λόγο τον αλλάζει και βάζει τον άπειρο Τζολάκη που δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Απέκλεισε από την αποστολή τον Πιέρ Μπέιλ που είναι από τους καλύτερους παίκτες του Ολυμπιακού. Επίσης η άμυνα ήταν πάλι καινούργια του κουτιού, άλλος τερματοφύλακας άλλος στόπερ ( τί έγινε πάλι ο Ντόι μια χαρά τα πήγε την Πέμπτη με την Καραμπάχ) Στην μεσαία γραμμή πολύ καλή η απόδοση του Χάμες Ροντρίγκες ο κορυφαίος του αγώνος μαζί με τους Μποεμ Χουάνγκ και Εμβιλά.

Ετσι ομάδα δεν γίνεται ποτές άρα η φετινή χρονιά είναι χαμένη από χέρι που λέει και ο λαός. Τί κάνουμε τώρα ας οργανωθούμε από τώρα να γίνει ο Ολυμπιακός όπως τον ονειρευόμαστε αυτά είχα να πω για τωρα.

Ποτέ άλωτε ο Ολυμπιακός δεν είχε φτάσει σε αυτό το αρνητικό ρεκόρ να ψάχνει για νίκη στα Ευρωπαϊκά παιχνίδια μέσα στο καραϊσκάκη και να κάνει 4 ήττες συνεχόμενες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει από νωρίς μπροστά στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό ο Τσαούσης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Παπασταθόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. κάνοντας το 1-0 για τον Δικέφαλο.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήρε την κατοχή της μπάλας στα πόδια του προσπαθώντας να χτίσει παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι αναπτύσσονταν κυρίως από τα δεξιά με τον Βρουσάι να ανεβαίνει. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ περίμενε πίσω από τη σέντρα, ενώ όταν κέρδιζε την κατοχή δεν έδιωχνε, αλλά προσπαθούσε με κοντινές πάσες να βγάλει την μπάλα. Ωστόσο αρκετές φορές έχανε κατοχή.

Η πίεση των ερυθρόλευκων απέδωσε και στο 37′ έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Ρέαμπτσουκ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κοτάρσκι ξεκίνησε να βγαίνει, αλλά δίστασε, ο Χάμες Ροντρίγκες σηκώθηκε πολύ ψηλά και με πανέμορφη καρφωτή κεφαλιά σκόραρε. Μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός είχε ακόμη μία καλή στιγμή με τον Μπακαμπού.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε λίγο περισσότερο τις γραμμές του στο β’ μέρος και συνέχιζε στο ίδιο τέμπο, χωρίς υψηλά γεμίσματα. Μάλιστα, ο Δικέφαλος στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης πήρε εκ νέου προβάδισμα. Ο Λύραντζης από τα δεξιά άντεξε στο μαρκάρισμα του Αγκιμπού, γύρισε στον Νάρει, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ από τα δεξιά της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 61ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε αρχικά πέναλτι. Ο Ολιβέιρα γκρεμίστηκε πρώτα από τον Μπα και έπειτα από τον Τζολάκη, ωστόσο ο Τρεϊμάνις έλεγξε τη φάση στο μόνιτορ και πήρε πίσω το πέναλτι, αλλά και την κίτρινη κάρτα που είχε δείξει στον κεντρικό αμυντικό των ερυθρόλευκων.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να βρουν απάντηση με τον Μίτσελ να προχωράει σε αλλαγές, προκειμένου να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα του. Στο 78ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη στιγμή. Ο Χουάνγκ έβγαλε καλή σέντρα από τα δεξιά, ο Μπακαμπού πήρε την κεφαλιά, όμως ήταν άστοχος. Στο 89′ ο Αραμπί δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σάστρε από κοντά, με τον Κοτάρσκι εξουδετερωμένο.

Τα στατιστικά και οι κορυφαίες επιδόσεις στο Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Παπασταθόπουλος, Μπα (84′ Ουί-Τζο Χουάνγκ), Ρέαμπτσουκ, Βρουσάι, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά (66′ Μασούρας), Χουάνγκ Ίνμπομ, Χάμες Ροντρίγκες (71′ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες (71′ Αραμπί), Μπακαμπού.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (70′ Σάστρε), Ντάντας (90′ Σβαμπ), Κούρτιτς (56′ Σάστρε), Αουγκούστο (85′ Σοάρες), Νάρεϊ, Ελ Καντουρί, Ολιβέιρα.