Ολυμπιακός – Παναθηναϊκος όλα στο 0-0

Ένα από τα χειρότερα ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού- Παναθηναϊκου παίχτηκε απόψε στο Καραϊσκάκη με 0-0 .Αντί για θέαμα ποδοσφαίρου είχαμε σε πρώτο πλάνο τα καπνογόνα με 19″ καθυστέρηση για να καθαρίσει ο Φαληρικός ουρανός.

Τα καπνογόνα και οι πυρσοί περνούν στο Καραϊσκάκη ελεύθερα και τα πρώτα καπνογόνα έπεσαν 1,5″ μετά την έναρξη του ντέρμπι. 9″ περίμεναν οι παίκτες; και οι φίλαθλοι για να ξεκινήσει ένα από τα χειρότερα παιχνίδια μεταξύ Ολυμπιακού Παναθηναϊκού. Φτωχό το θέαμα και με μηδεν φάσεις μπροστα στις δυο εστίες με έναν Ολυμπιακό να πετάει για μια ακόμα φορά ένα ημίχρονο σαν να βρίσκεται ακόμα στην Πόλη.

Όταν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές ο Πέδρο Μαρτίνς προφανώς θα ήταν ευχαριστημένος από τη άθλια εμφάνιση των παικτών του, στο 51″ οι φίλαθλοι μάλλον οι οπαδοί πιο σωστά του Ολυμπιακού αποφάσισαν χωρίς να βάλει κάποιο γκολ ο Ολυμπιακός να αδειάσουν από τις τσέπες τους και το τελευταίο καπνογόνο και να τα ανάψουν όλα μαζί με αποτέλεσμα να κοπεί ο ρυθμός του Ολυμπιακού που μόλις είχε ξεκινήσει για 10″

Αφού καθάρισαν οι ουρανοί και βλεποντουσαν μεταξύ τους οι παίκτες ξανά άρχισε το ντέρμπι των αιωνίων.

Πάμε τώρα στο παιχνίδι τί είδαμε μπορεί ο Ολυμπιακός στο Β μέρος να είχε την υπεροχή και να έπαιζε στο μισό γήπεδο το “πούλμαν” του Παναθηναϊκού ήταν καλά στημένο και όλα τα σουτ πήγαιναν πάνω στα σώματα των αμυντικών των πρασίνων. Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν είχαν πλάνο και ιδέες να βάλουν το γκολ της νίκης και το σύστημα 4-4-2 δεν του βγήκε το Μαρτίνς για δεύτερη φορά όπως με τον Ατρόμητο που και εκεί χάθηκαν δύο βαθμοί στο Καραϊσκάκη.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητής ότι δεν κράτησε περισσότερα λεπτά καθυστερήσεις όσα λεπτά και να έπαιζε ο Ολυμπιακός απόψε γκολ δεν θα έβαζε. Οι παίκτες ήταν κουρασμένοι από το ματς της Πέμπτης με την Φενέρ. Όχι μόνο δεν έκανε ροτέισον αλλά άργησε να κάνει και τις αλλαγές να φρεσκάρει την ομάδα.

Μόλις δυο παίκτες ξεχώρισαν ο Κένι Λαλά και ο μικρός Αγκιμπού Καμαρά. Μασούρας Τικινιο Ελ Αραμπί ανύπαρκτοι όπως και Μαντί με τον Μπουχαλάκη. Επιμένει ο Μάρτινς να αγνοεί τον Πιέρ Κουντε που ήταν και ξεκούραστος και τον έβαλε λίγα λεπτά στο τέλος . Αντι Ροντρίγκες είδαμε για λίγα λεπτά τον Λόπες που δεν ακούμπησε την μπάλα..

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με τον Βατσλικ κάτω από τα δοκάρια, με Σισέ και Παπασταθόπουλο στο κέντρο της άμυνας, Λαλά και Ρέαμπτσιουκ στα αμυντικά άκρα. Στο κέντρο ο Μπουχαλάκης με τον Μαντί Καμαρά, στα εξτρέμ ο Αγκιμπού Καμαρά με τον Μασούρα, στην επίθεση δίδυμο ο Τικινιο με τον Ελ Αραμπί.

Για τον Παναθηναϊκό του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, κάτω από τα δοκάρια ο Μπρινιόλι. Αριστερός μπακ ο Χουάν Καρ, δεξιός ο Σάντσες και ο Πούγγουρας με τον Σάρλια στο κέντρο των μετόπισθεν. Αλεξανδρόπουλος και Ρούμπεν οι δύο κεντρικοί μέσοι. Ο Παλάσιος στο ένα «φτερό», ο Χατζηγιοβάνης στο άλλο, ο Βιτάλ σε ρόλο επιτελικού και στην κορυφή ο Καρλίτος.

Το παιχνίδι αφού ξεκίνησε διεκόπη για 9 λεπτά, λόγω καπνογόνων.

Στο 15’ πρώτη φάση με τον Μπουχαλάκη να εκτελεί φάουλ, κεφαλιά του Σισέ, άουτ. Στο 24’ σέντρα του Λαλά, κεφαλιά του Αγκιμπού Καμαρά, άουτ. Στο 25’ πάσα του Καρλίτος για τον Βιτάλ, ο οποίος κάνει το σουτ, άστοχο. Στο 31’ σουτ του Πέρεθ, διώχνει σε κόρνερ ο Βατσλικ. Στο 33’ σέντρα του Χουάν Καρ, κεφαλιά του Χατζηγιοβάνη, άστοχη. Στο 38’ σέντρα του Λαλά, προσπαθεί για το γυριστό σουτ ο Ελ Αραμπί, όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα, ενώ στο 39’ πλασέ του Μασούρα έφυγε άουτ. Στο 42’ ο Τικίνιο έκανε κίνηση στην περιοχή με την μπάλα, ο Πούγγουρας έβαλε το χέρι στη μέση του, με τον βραζιλιάνο να πέφτει όμως τον ρέφερι να μην δείχνει κάτι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, σουτ του Αγκιμπού Καμαρά έφυγε άουτ.

Στο 47’ σουτ του Μαντί Καμαρά ήταν άστοχο, ενώ στο 49’ κεφαλιά του Τικινιο έφυγε ψηλά. Στο 52′ διακοπή του αγώνα λόγω καπνογόνων για 8 λεπτά. Στο 70’ σέντρα-σουτ του Λαλά, στο πάνω μέρος του δοκαριού του Μπρινιόλι και απομακρύνεται. Στο 72’ ο Ρέαμπτσιουκ κάνει συρτή σέντρα παράλληλα προς την εστία του Μπρινιόλι, ο οποίος διώχνει πριν προλάβει κάποιος να κάνει την προβολή. Στο 73’ σουτ του Αλεξανδρόπουλου, μπλόκαρε ο Βατσλικ. Στο 75′ κεφαλιά του Ελ Αραμπί, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Πέρεθ, όμως ο Βίντσιτς δεν δείχνει κάτι. Στο 77′ δυνατό σουτ του Αγκιμπού Καμαρά, διώχνει ο Μπρινιόλι. Στο 101′ ο Σισέ δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή κοντά στην εστία, ενώ στην συνέχεια ο Κούντε σούταρε άουτ.

Κίτρινες: Τικινιο – Μπρινιόλι, Χατζηγιοβάνης, Πούγγουρας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (99′ Λόπες), Μαντί Καμαρά (90′ Κούντε), Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας (82′ Βαλμπουενά), Τικινιο, Ελ Αραμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάν Καε, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος, Ρούμπεν, Παλάσιος (79′ Μακέντα), Χατζηγιοβάνης (79′ Λούντκβιστ), Βιτάλ (98′ Αϊτόρ), Καρλίτος (93′ Μαουρίσιο).