Ολυμπιακός–Λάρισα 5-1 και πρωταθλητής χειμώνα

Ο Ολυμπιακόςι με: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας– Εμβιλά, Καμαρά, Φορτούνης, — Μπρούμα, Σουντανί,– Έλ Αραμπί

Α ημίχρονο: Ένα ευχάριστο πρώτο ημίχρονο με τρία γκολ 2-1 προηγείται ο Ολυμπιακός με υπεροχή του Ολυμπιακού με δραστήριο τον Μπρούμα να αναστατώνει την άμυνα της Λάρισας και ο Σουντανί να ανοίγει το σκόρ στο 27″ Ο Ραφίνια από δεξιά έκανε υπέροχη σέντρα η πρώτη κεφαλιά ασίστ Έλ Αραμπί στον Σουντανί με κεφαλιά από κοντά ψαράκι νίκησε τον Μπάγιτς. Η Λάρισα αντέδρασε κέρδισε μέτρα παίζοντας ανοιχτό ποδόσφαιρο, απείλησε με ένα φοβερό σουτ στο αριστερό παραθυράκι του Σα αποκρούοντας θεαματικά σε κόρνερ.

Στο κόρνερ η Λάρισα στο 32″ ισοφάρισε σε 1-1 με δυο κεφαλιές από κοντά ο Σα δεν κατάφερε να αποκρούσει την μπάλα μπροστά στο κάθετο δοκάρι .

Ο Ολυμπιακός ξανά πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 40 ” ο Φορτούνης από κοντά κατάφερε με προβολή να πασάρει στον Έλ Αραμπί ασίστ και να πετύχει το 2-1 για τον Ολυμπιακό και το δέκατο γκολ δικό του στο πρωτάθλημα.

Β ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκοψε τον ρυθμό στο 57″ έγιναν δυο αλλαγές ο Ανδρούτσος πέρασε στην θέση του Ραφίνια και ο Μασούρας στην θέση του Σουντανί . Στο 75″ ο Ολυμπιακός πέτυχε το τρίτο τέρμα με τον Μασούρα ο Φορτούνης έδωσε δεξία στον Μπρούμα ασίστι στον Μασούρα από αριστερά εύκολα ο Μασούρας έκανε με σουτ το 3-1.

Στο 78″ μετά από κόρνερ της Λάρισας ο Μασούρας με το κεφάλι τροφοδότησε τον Μπρούμα ο οποίος ξεχύθηκε μόνος του για το 4-1 φτάνοντας μπροστά στον .Μπάγιτς….. εύκολα τον πλάσαρε για το 4-1 και το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού για τον Μπρούμα. Στο 86″ ο Μασούρας πλάσαρε τον Μπάγιτς, η μπάλα πήγαινε για τα δίχτυα αλλά το δοκάρι σταμάτησε το 5-1

Όμως στο επόμενο λεπτό 87″ ο Μασούρας από αριστερά έδωσε την ασίστ από αριστερά στον Έλ Αραμπί και το 5-1 ήταν γεγονός και το ενδέκατο για τον Ελ Αραμπί στο πρωτάθλημα.

Ένας Ολυμπιιακός σήμερα το απόγευμα υπέροχος με πολλά γκολ και ωραίο ποδόσφαιρο στο καραϊσκάκη σαρώνοντας την ομάδα της Λάρισας. με 5-1

Ο Μπρούμα σήμερα έδειξε ένα μέρος από την αξία του και ακόμα δεν είδαμε τίποτα έχει εκπληκτική ντρίμπλα και ταχύτητα ανέμου. Ο Φορτούνης κορυφαίος και σήμερα μοιράζοντας γκολ και ποιότητα στην εικόνα του Ολυμπιακού.

Επίσης και ο Σουντανί μεγάλη εμφάνιση ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά ψαράκι
Γενικά όλη η ομάδα ήταν σε καλό απόγευμα σβήνοντας την κακή εικόνα στο ντέρμπι με την ΑΕΚ.. Ο Ολυμπιακός με την σημερινή νίκη του είναι τρεις βαθμούς μπροστά από τον Άρη και πρωταθλητής χειμώνα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια (57’ Ανδρούτσος), Σεμέδο (75’ Αβραάμ Παπαδόπουλος), Μπα, Χολέμπας, Καμαρά (80’ Κάιπερς), Εμβιλά, Φορτούνης (75’ Τιάγκο Σίλβα), Μπρούμα, Σουντανί (57’ Μασούρας), Ελ Αραμπί.

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Μπάγιτς, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Γλυνός, Χαλάτσης, Μαϊδάνος, Μπέρτος (75’ Γρηγορόπουλος), Γκοτζαμανίδης, Πλατέλλας (81’ Κοτσιανούλης), Πινακάς, Γιουνές (66’ Νούνιτς).