Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό…..μία ανάσα αγκαλιά με το πρωτάθλημα ο θρύλος

Οι “ερυθρόλευκοι” πανηγύρισαν δεύτερη συνεχόμενη νίκη με καθαρό σκορ (3-0 σετ) απέναντι στον Παναθηναϊκό και πλέον βρίσκονται μια ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου στη Volley League Ανδρών, έχοντας κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Με… φόρα από το μπρέικ, ο Ολυμπιακός έδειξε και πάλι ένα πολύ καλό πρόσωπο απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλό του, δεν έχασε σετ και μπροστά στο κοινό του στο “Κ.Γ. Μελίνα Μερκούρη”, έβαλε ισχυρές βάσεις για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Παναθηναϊκό, που παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένος στο τρίτο σετ, ωστόσο στις λεπτομέρειες το έχασε κι αυτό και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Οι “πράσινοι” θα υποδεχθούν την προσεχή Πέμπτη (18/4, 18:00, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) τον Ολυμπιακό στο Μετς και η νίκη είναι μονόδρομος γι’ αυτούς, καθώς σε περίπτωση ήττας, η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι θα στεφθεί πρωταθλήτρια.

Τα σετ: 25-17, 25-16, 26-24