Ολυμπιακός κέρδισε 2-0 τη Λαμία και πάει με ψυχολογία στο ντέρμπι.

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν 2-0 της Λαμίας στο “Γ. Καραϊσκάκης”, μείωσαν στο -10 από τον Παναθηναϊκό, μία αγωνιστική πριν το ντέρμπι στη Λεωφόρο.

O Ολυμπικός χρειάστηκε μόνο ένα ημίχρονο για να… καθαρίσει το παιχνίδι. Με σκόρερ τους Χάμες Ροντρίγκες και Μπακαμπού, επικράτησε 2-0 της Λαμίας στο “Γ. Καραϊσκάκης” και πάει με ψυχολογία στο ντέρμπι απέναντι στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι, με την πρώτη καλή στιγμή του να είναι μόλις στο 3ο λεπτό, μετά από ωραία συνεργασία Μπακαμπού και Άβιλα, με τον τελευταίο να γυρίζει στον Μασούρα ο οποίος δεν πρόλαβε, ο Ρέαμπτσουκ σούταρε με τη μπάλα να περνά ψηλά άουτ. Στη συνέχεια ο Μπα ένιωσε ενοχλήσεις, ζήτησε αλλαγή και τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο πήρε ο Παπασταθόπουλος. Οι “γηπεδούχοι” συνέχισαν να πιέζουν, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, με τον Μπιέλ να παίρνει τη μπάλα στην περιοχή και να επιχειρεί το σουτ με το αριστερό, που όμως ήταν άστοχο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα της Λαμίας, με τους “φιλοξενούμενους” να προσπαθούν να βγουν στην αντεπίθεση. Ο Ινμπέομ Χουάνγκ έβγαλε ωραία μπαλιά προς τα δεξιά όπου βρισκόταν ο Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος με εκπληκτική κεφαλιά… κρέμασε τον Σαράνοφ, ανοίγοντας το σκορ για τους “ερυθρόλευκους”. Στο 28ο λεπτό, οι Πειραιώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Ντόι τροφοδότησε τον Μπακαμπού, ο οποίος πέρασε τον Αντέτζο, βγήκε τετ-α-τετ με τον Σαράνοφ και πλάσαρε για το 2-0.

Οι “φιλοξενούμενοι” απάντησαν άμεσα, με τον Τζανδάρη να επιχειρεί το σουτ, που όμως ήταν άστοχο. Επόμενη καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Γιακουμάκη να προσπαθεί να σουτάρει πεσμένος στο έδαφος και τον Παπασταθόπουλο να βάζει το πόδι του και να τον σταματά. Στο 43ο λεπτό, ο Μπιέλ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-0, όμως το πλασέ του μπλόκαρε δύσκολα ο πορτιέρο των Φθιωτών.

Στο δεύτερο μέρος, η Λαμία ανέβασε ρυθμό, πιέζοντας τους “ερυθρόλευκους”. Απείλησε αρχικά με τον Κορνέζο, ο οποίος επιχείρησε την κεφαλιά, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει με ευκολία. Οι”φιλοξενούμενοι” συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες, μάλιστα στο 50ο λεπτό ο Ασκόβσκι βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε, χωρίς όμως να είναι εύστοχος. Ο Ολυμπιακός έψαξε την απάντηση και την βρήκε, με τον Ιμπεόμ Χουάνγκ, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ.

Η Λαμία συνέχισε να είναι απειλητική, ψάχνοντας να βρει ένα γκολ. Οι Πειραιώτες ανέβασαν ρυθμό και κυκλοφόρησαν τη μπάλα, παίρνοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 73ο λεπτό και μετά από εξαιρετική συνεργασία του Μπιέλ με τον Χάμες, ο Κολομβιανός σταρ έστειλε τη μπάλα στον Μαρσέλο, ο οποίος σούταρε και έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι “ερυθρόλευκοι” απείλησαν ξανά με τον Μαρσέλο να βρίσκει με βαθιά μπαλιά τον Ελ Αραμπί,  ο οποίος σούταρε με τη μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια, αλλά και με τον Μπιελ, με τον Σαράνοφ να λέει και πάλι “όχι” στον Ισπανό. Ο Σαράνοφ δήλωσε ξανά παρών, στην κεφαλιά του Μαροκινού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπιελ, μπλοκάροντας εξαιρετικά.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 2-0 και να μειώνει σε -10 από την κορυφή.

Γκολ: 22′ Χάμες Ροντρίγκες, 28 Μπακαμπού

Κίτρινες: 17′ Μπιελ, / 11′ Σλίβκα

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Άβιλα, Μπα (11′ Παπασταθόπουλος), Ντόι, Ρέαμπτσουκ (60′ Μαρσέλο), Σαμασέκου, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μασούρας (59′ Βαλμπουενά), Μπιέλ, Χάμες (75′ Βρουσάι), Μπακαμπού (74′ Ελ Αραμπί)

Λαμία: Σαράνοφ, Σιμόν, Γκοράνοβ (86′ Σαραμαντάς), Ασκόβσκι (58′ Μαρμεντίνι), Αντέτζο, Τζανδάρης, Σλίβκα, Ασκόβσκι, Νούνιες, Γιακουμάκης (86′ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι (69′ Ρόμανιτς).