Ολυμπιακός κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη κόντρα Εφές.

Ο Σλούκας  το «φιλί της ζωής»

Με τρίποντο του Σλούκα στην παράτασης, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πανηγυρίσει μια  νίκη κόντρα στην Εφές με 87-85 στο ΣΕΦ για 26ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στο 14-9, ενώ από την άλλη μεριά οι Τούρκοι υποχώρησαν στο 12-12 και παλεύουν για να μπουν στην οκτάδα που οδηγεί στα Playoffs της διοργάνωσης.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εισέρχονται δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 8-4, ωστόσο η Εφές αντέδρασε. Περίπου 2 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7 πόντους διαφορά (19-12) χάρη σε μια ατομική ενέργεια του Μουσταφά Φαλ. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και πάλι στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο βέβαια να ολοκληρώνεται στο +9 (26-17) για τους «ερυθρόλευκους» με δυο βολές του Βεζένκοφ και ένα τρίποντο του Σλούκα.

2ο δεκάλεπτο

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Τούρκους να ευστοχούν σε ένα σουτ τριών πόντων με τον Μόερμαν, ωστόσο οι Πειραιώτες απάντησαν άμεσα με τον ίδιο τρόπο δια χειρός ΜακΚίσικ. Με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στη δεύτερη περίοδο, οι δυο ομάδες αύξησαν την πίεσή τους και βρήκαν περισσότερους χώρους στο γήπεδο. Ένα ακόμη τρίποντο του Μοερμάν μείωσε τη διαφορά στον πόντο (37-36) και λίγο αργότερα το κάρφωμα του Πλάις έδωσε για πρώτη φορά στην Εφές το προβάδισμα. Το πρώτο μέρος του αγώνα ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος έδωσε και πάλι τα ηνία του σκορ στην ομάδα του (42-41).

3ο δεκάλεπτο

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, υπήρχε αγωνιστική ισορροπία και από τις δύο πλευρές. Σύντομα όμως, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να τρέξει ένα 7-0 σερί (50-45) με πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπανικολάου. Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε να ταλαιπωρεί τους Πειραιώτες και να μην τους αφήνει να αποκτήσουν μεγάλη διαφορά στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο, οι Τούρκοι έχασαν τον Σίμον, καθώς ο Κροάτης φόργουορντ διαμαρτυρήθηκε έντονα προς τους διαιτητές και εκείνοι τον απέβαλαν. Ένα κάρφωμα του Πλάις και ένα τρίποντο του Μπομπουά, έφεραν και πάλι ισοπαλία στο ματς (61-61) για τη λήξη της τρίτης περιόδου και πλέον οι δυο ομάδες θα έδιναν σπουδαία «μάχη» στο τελευταίο δεκάλεπτο.

4ο δεκάλεπτο

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου να πάρουν ένα ισχνό προβάδισμα με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Μπομπουά. Οι δυο ομάδες συνέχιζαν να είναι κάπως άστοχες, ωστόσο λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με καλάθι του Ντόρσεϊ (75-73). Ο Μίσιτς ήταν αυτός όμως που έστειλε το ματς στην παράταση, αν και ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να κερδίσει στην κανονική διάρκεια, ωστόσο ο Ντόρσεϊ αστόχησε και έτσι το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Παράταση

Οι δυο ομάδες ήταν κάπως βιαστικές στις επιθέσεις τους κατά τη διάρκεια του έξτρα χρόνου, ωστόσο ο Λάρκιν με εύστοχο τρίποντο έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 82-85 λίγο πριν το φινάλε της παράτασης. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν. Ο Ντόρσεϊ μείωσε σε 84-85 και στη συνέχεια, ο Μίσιτς αστόχησε. Έτσι, οι γηπεδούχοι είχαν την τύχη στα «χέρια» τους. Ο ηγέτης των Πειραιωτών, Κώστας Σλούκας πήρε την ευθύνη και με εύστοχο τρίποντο από τη γωνία στη λήξη της παράτασης, χάρισε στον Ολυμπιακό μια σπουδαία νίκη, η οποία του δίνει το δικαίωμα να «ονειρεύεται» ακόμη την τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75 (κ.δ.), 87-85 (παρ.)

Οι κορυφαίοι

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε σήμερα ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ πρόσθεσε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, για την Εφές ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Τιμπόρ Πλάις, ο οποίος είχε 14 πόντους, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Ροντρίγκ Μπομπουά. Επάξια στο πλευρό τους στάθηκε ο Βασίλιε Μίσιτς, ο οποίος έφτασε και στο double-double μετρώντας 12 πόντους και 13 ασίστ.