Ολυμπιακός: Καρμπόν νέα ήττα με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο 2-1

Ο Ολυμπιακός δεν πήρε το μάθημά του από την ήττα με τον Λεβαδειακό με 3-2 και επανέλαβε ξανά να ξεκουράσει 8 παίκτες βασικούς και έπαιξε με μια ενδεκάδα χωρίς καμία συνοχή και ομαδικότητα ήταν επόμενο να χάσει το ματς με 2-1 με ανατροπή από τον Παναιτωλικό.

Τώρα αναγκάζεται να ανατρέψει την νέα ήττα στο καραϊσκάκη και να βάλει την βασική του ενδεκάδα διαφορετικά η πρόκριση για τα ημιτελικά δεν θα είναι εύκολη.

Ξεκίνησε με Κριστινσον Μπα, Αβραάμ, Μπακαλιάνη, στο κέντρο της άμυνας, Καρμπόβνικ, Ανδρούτσος, στα άκρα της άμυνας, —Σουρλής, Ξενιτίδης, στα χαφ, Βρουσάι, Βαλμπουενά, στα άκρα της επίθεσης, και προωθημένος Ελ Αραμπί.

Στο 13’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ όταν οι ερυθρόλευκοι άλλαξαν γρήγορα την μπάλα με αποδέκτη τον Βαλμπουενά ο οποίος έβγαλε μία από τις γνωστές του σέντρες, με τον Ελ Αραμπί να μην χαρίζεται στον Ανέστη και να σκοράρει με προβολή.

Στο 16’ μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά όμως ο Ανέστης έδιωξε.

Στο 23’ ο Παναιτωλικός ισοφάρισε όταν ο Ντουάρτε ξέφυγε από τον Μπαγκαλιάνη, με το πλασέ του να βρίσκει στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Βέργος δεν μπόρεσε να παρέμβει όμως ήρθε ο Μεντόσα να πλασάρει κάτω από τα πόδια του Μπα και να καταλήξει στα δίχτυα του Κρίστιανσον, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει, για το 1-1.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, μακρινό σουτ του Μεντόσα, μπλόκαρε ο Κρίστιανσον. Τρεις αλλαγές στο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό με Τικινιο, Λόπες και Παπασταθόπουλο να παίρνουν αντίστοιχα την θέση των Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά και Μπα.

Στο 51’ όμορφη πάσα του Λόπες στον Τικίνιο, ο οποίος κάνει την τρίπλα και πλασάρει, όμως ο Ανέστης πέφτει και προλαβαίνει να διώξει σε κόρνερ. Στο 59’ ο Βρουσάι στρώνει την μπάλα με το στήθος στον Τικινο, με τον βραζιλιάνο να κάνει το μονοκόμματο σουτ, άουτ.

Στο 60’ ο Παναιτωλικός έφυγε στην κόντρα με τον Καρέλη να στρώνει την μπάλα μπροστά του και εκτός περιοχής να πιάνει με τη μία το σουτ, χωρίς αντίπαλο μπροστά του, πετυχαίνοντας το 2-1, με τον Κρίστιανσον και πάλι να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο 63’ σουτ του Λόπες, κόντραρε σε σώματα με την μπάλα να απομακρύνεται από την περιοχή του Παναιτωλικού. Στο 87′ κεφαλιά του Τικίνιο, έφυγε μακριά από την εστία του Ανέστη.

Κίτρινες: Μεντόσα, Βέργος – Παπαδόπουλος

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπαλοδήμας (83′ Λούι), Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης (88′ Περέιρα), Αντούνες, Μάρτινσον, Μεντόσα (83′ Φλόρες), Βέργος, Ντουάρτε, Καρέλης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστιανσον, Μπαγκαλιανης, Παπαδόπουλος (77’ Λοβέρα), Μπα (46’ Παπασταθόπουλος), Ανδρούτσος, Ξενιτίδης, Σουρλής, Καρμπόβνικ (61’ Κίτσος), Βρουσάι, Βαλμπουενά (46’ Λόπες), Ελ Αραμπί (46’ Τικίνιο).