Ολυμπιακός: Έχασε από τη γερμανική Αρμίνια Μπίλεφεντ με σκορ 3-1….ψάχνει ακόμα τα πατήματά του.

Στο πέμπτο τους φιλικό προετοιμασίας, οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν με 3-1 από την Αρμίνια Μπίλεφλεντ, παρουσιάζοντας προβλήματα στην ανασταλτική τους λειτουργία ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς

Αρκετά νευρικά και νωθρά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι ”ερυθρόλευκοι” που είχαν αρκετά ζητήματα στην κατοχή της μπάλας.

Οι Γερμανοί, ασκούσαν πίεση ψηλά, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο 7′ με 1-0, με τον Κλος που επωφελήθηκε από τις κόντρες και με υπέροχο σουτ άνοιξε το σκορ.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 11′ η Αρμίνια έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της. ο Κλος βγήκε στο τρανζίσιον έπαιξε για τον Σίντλερ που πλάσαρε σε σχεδόν κενή εστία, αλλά ο Κρίστινσον κάνοντας εξαιρετική επέμβαση έδιωξε.

Η νωθρότητα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε.

Η Αρμίνια, ήταν καταιγιστική στο ανοικτό γήπεδο και με τον Ζαρκόφσκι να σημειώνει ένα πολύ όμορφο γκολ, προηγήθηκε στο 22΄με 2-0.

Στο 35′, μετά από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά και μείωσε σε 2-1.

Στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του και να γίνει απειλητικός.

Όμως δεν κατάφερε κάτι τέτοιο και πάλι δυσκολευόταν να πατήσει στην περιοχή της Μπίλεφελντ.

Στο 60ο λεπτό ήταν η ώρα των αλλαγών από τον Μαρτίνς.

Στο 72′ οι ερυθρόλευκοι είχαν καλή στιγμή.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε γρήγορα με Αμπουμπακάρ, Ζινκερνάγκελ και Χασάν, ο Καρβάλιο έκανε το σουτ από τα δεξιά της περιοχής, αλλά ήταν άστοχος.

Στο 81ο λεπτό ο Αμπουμπακάρ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Οι δύο Καμαρά συνέχιζαν να δημιουργούν κινδύνους, όμως η Μπίλεφελντ “κλείδωσε” τη νίκη.

Οι Γερμανοί έτρεξαν γρήγορα, ο Νίμαν τροφοδότησε τον Χακ, ο οποίος απέφυγε τον Κρίστινσον και σκόραρε σε κενή εστία διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Αρμίνια Μπίλεφεντ (Ούλριχ Φόρτε):Καπίνο, ντε Μεντίνα, Χούζινγκ, Αντράντε, Σίντλερ, Πριέτλ, Ρατκόβσκι, Μπέλο, Οκουγκάβα, Κλος, Σέρα

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Παπαδόπουλος, Μπα, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Κουντέ, Φαντιγκά, Καρβάλιο, Βαλμπουενά, Τικίνιο.