Ολυμπιακός: Μπαίνουν στην ενδεκάδα οι νέοι παίκτες

Ο Ολυμπιακός στην Αγγλία με την Μάντσεστερ μπήκε φοβισμένος και πέταξε ξανά το Α ημίχρονο όπως κάνει και στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Δεν θυμάμαι ποτέ σε άλλο Ευρωπαϊκό παιχνίδι τον Ολυμπιακό να μην κάνει καμία τελική σε ένα ολόκληρο ημίχρονο και να τον βλέπουν από την τηλεόραση τα εκατομμύρια των φιλάθλων που τον ακολουθούν σε όλο τον Πλανήτη.

Βέβαια όταν οι παίκτες μπήκαν στα αποδυτήρια τα άκουσαν για τα καλά από τον Πέδρο Μαρτίνς, και στο Β ημίχρονο είδαμε άλλη ομάδα να βγαίνει στον αγωνιστικό χώρο με τις ίδιες φανέλες, και με δυο αλλαγές. Μπήκαν Μπρούμα και Πέπε στις θέσεις των Ρατζέλοβιτς και Μπουχαλάκη.

Αυτός πράγματι ήταν Ολυμπιακός μέχρι το 81″ τρόμαξε την Μάντσεστερ για τα καλά και τον Γκουαρδιόλα γιατί δεν το είχε καθαρίσει το ματς στο 1-0.
Ο Ολυμπιακός όμως τις έχασε και τις τρεις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν μια με τον Βαλμπουενά, από λάθος γύρισμα της άμυνας και η μπάλα έφυγε άουτ.

Η δεύτερη ευκαιρία με τον Έλ Αραμπί να κατεβάζει την μπάλα υπέροχα από μπαλιά του Πέπε και η μπάλα ξανά άουτ. Η τρίτη ευκαιρία ήταν από τον Χοσέ Χολέμπας πήρε αμπάριζα την Σίτι από αριστερά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του ήταν δίπλα του ο Έλ Αραμπί δεν τον είδε, και τελείωσε την φάση μόνος του, η μπάλα πήγε παράλληλα στο τέρμα στο πουθενά.

Έτσι φτάσαμε στο 81″ όταν δεν βάζεις γκολ καμία ευκαιρία θα σου βάλει το γκολ ο αντίπαλος και μάλιστα δύο. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός παρέδωσε τα κλειδιά στην Σίτι. Να πω δυο λόγια για τον Μπρούμα που ήταν από τους καλύτερους ταχύτατος ντριμπλέρ έδωσε μεγάλη πνοή στην επίθεση και είναι βέβαιο ότι θα γίνει βασικός από την δεξιά πλευρά του Ρατζέλοβιτς που αποδίδει μόνο όταν μπαίνει ως αλλαγή, αυτό πάλι δεν μπορώ να το καταλάβω. Επίσης ο Πέπε έδειξε καλά στοιχεία κάτι που σημαίνει σε κάθε παιχνίδι θα γίνεται καλύτερος.

Από αυτήν την εμφάνιση που έκαναν κέρδισαν μια θέση με τον ΟΦΗ την Κυριακή αν γίνουν τα παιχνίδια θα το μάθουμε σε λίγες ώρες από τον κ. Μητσοτάκη. Σειρά θα πάρουν ο Ντρέγκερ με τον Βινάγκρε που τους είδαμε με τον Απόλλωνα ειδικά ο Ντρέγκερ είναι πανέτοιμος να μοιράζεται την θέση του δεξιού μπακ με τον Ραφίνια, ο δε Βινάγκρε είναι ένας ζογκλέρ της μπάλας και αν βελτιώσει λίγο τα αμυντικά καθήκοντα ίσως ξεχάσουμε τον Τσιμίκα μέχρει να επιστρέψει από τα 4 χρόνια της Λίβερπουλ.

Δεν ακούγεται τίποτα για τον Κώστα Φορτούνη αν θα είναι στην αποστολή για την Κρήτη. Είναι μεγάλη ζημιά για τον Ολυμπιακό να μην είναι βασικός αυτός ο παίκτης που τον περίμενε ο Γκουαρδιόλα να τον δει και να τον θαυμάσει αφού είναι όπως είπε ο καλύτερος προπονητής στον κόσμο, ο ποιοτικότερος παίκτης της Ελλάδος, το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε εδώ.